منشور کوروش اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر نیست!

سال‌هاست که می‌شنویم و می‌خوانیم که استوانه‌ی گِلی کوروش حاوی قانون یا اعلامیه‌ی حقوق بشر است. مدت‌هاست که از این متن جمله‌هایی نظیر این‌ها نقل می‌کنند: «انسان‌ها آزادند که هر خدایی را که دل‌خواه آن‌هاست بپرستند. آن‌ها آزادند که در کشور دل‌خواه خویش زندگی کنند. همگی باید در آرامش و صلح زندگی نمایند» و حرف‌هایی که به محض خواندنش به صحتش شک می‌کنی که نمی‌تواند متعلق به جهان باستان باشد: آزادی در پرستش خدا و آزادی در انتخاب سرزمین دل‌خواه در جهان باستان!

پیش‌تر بگویم که برای کوروش بزرگ احترام بسیاری قائلم، ولی این احترام سبب نمی‌شود که گمان کنم حرف مکرر سند نمی‌خواهد و وقتی چیزی را همه می‌گویند لابد درست است و ممکن نیست همه اشتباه کنند.

نمی‌دانم چند تن از آنانی که گمان می‌کنند استوانه‌ی کوروش اعلامیه‌ی حقوق بشر است متن کامل استوانه‌ی کوروش را خوانده‌اند. خودم پیش‌تر این متن را نخوانده بودم و مدت‌ها بود که به‌دنبال ترجمه‌ی معتبری از متن استوانه‌ی کوروش می‌گشتم تا این که استوانه را به ایران آوردند و من هم مثل خیلی‌های دیگر چشمم به دیدن آن روشن شد ــ به گمانم سال 1350 هم آن را در موزه‌ی «شهیاد» دیده بودم ولی درست یادم نیست ــ و اتفاقاً چند ماه پیش روزی به دیدنش رفتم در سالنْ تنهای تنها بودم و جز کارمند موزه، که روی صندلی‌اش نشسته بود، کسی در اتاق نبود و فرصتی بود که برای استوانه‌ی باستانی‌مان از فاصله‌ی یک متری بوسه بفرستم ــ آخر جلوتر نمی‌شد رفت. هرچه باشد پاره‌ای از تن فرهنگ این سرزمین است.

هم‌زمان با سفر استوانه‌ی کوروش به سرزمین مادری، ترجمه‌ی معتبری هم از این لوح به قلم دکتر شاهرخ رزمجو (انتشارات فرزان روز) منتشر شد که مسئولان موزه در آن روزها صفحات این ترجمه را بزرگ کرده بودند و به دیوار نصب کرده بودند. این را مخصوصاً نوشتم که بگویم این ترجمه چندان معتبر است که موزه‌ی ملی آن را پذیرفته و متن آن در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده است.

حالا برویم سراغ خود استوانه. متن آن 45 سطر است؛ یعنی مَطالبش را در دو صفحه‌ی آـ‌چهار می‌توان نوشت؛ متنی که خلاصه‌اش این است:

«نَبونَئید، پادشاه بابِل که با شورشی به پادشاهی رسیده بود و تبار او شناخته نیست، به‌جای مَردوک، خدای بزرگ بابِل، به سین، خدای ماه، اعتقاد داشت و همین اعتقاد نامتعارف او سبب هرج‌ومرج‌ها و مخالفت‌های مردم بابِل شد. کوروش دوم هخامنشی، یعنی همان کوروش کبیر، برای سرکوب نَبونئید به بابِل می‌رود. مردم بابِل به یاری کوروش می‌شتابند و کوروش آن سرزمین را تسخیر می‌کند، مردمانش را به بابِل برمی‌گردانَد و آیین پرستش مَردوک را باز معمول می‌کند، پیش‌کشی‌های خود را به مردوک می‌افزاید و سپس به آبادگری سرزمین بابِل می‌پردازد. البته، چنان که از زبان کوروش نقل می‌شود، کوروش با مردمانی که به یاری‌اش شتافته‌اند با مهربانی رفتار می‌کند، ولی در عوض نَبونئید و سپاهش را به‌سختی سرکوب می‌کند».

این خلاصه‌ی متن مکتوب بر استوانه‌ای است که به نام منشور کوروش می‌شناسیم: «فتح‌نامه‌ی پادشاهی مقتدر و پیروز». این را هم بگویم که، بنابر آنچه در تاریخ آمده، پیش‌تر نبونئید از کرزوس، پادشاه لودیه، در حمله‌اش به کوروش حمایت کرده بود و شاید همین سبب گوش‌مالی او بوده باشد.

چنان که می‌بینید، و البته متن آن را در ترجمه‌ی مذکور خواهید خواند، حتی یک سطر از استوانه‌ی گِلی کوروش درباره‌ی این نیست که مردم حق دارند سرزمین خود را خودشان انتخاب کنند و حتی یک کلمه در آن نیامده که مردم در انتخاب دین آزادند.

*     *     *

کتابی در نوجوانی خوانده بودم که نویسنده‌اش کوشیده بود اختراع موشک‌های قاره‌پیما و ماهواره‌های جاسوسی را در قرآن بیابد. نویسنده غافل از این بود که دو نظام نشانه‌شناختیِ گفتمان‌های اعتقادی و علمی را لزوماً نمی‌توان و نباید منطبق دانست. تازه استوانه‌ی کوروش متن اعتقادی هم نیست و به نظرم نباید از متن غیراعتقادی باستانی تفسیری امروزی بسازیم. اگر هم بسازیم، نتیجه‌اش عقل سلیم را راضی نمی‌کند.

بزرگ‌داشتن ِ خود در طول تاریخ گاهی به نفع ما بوده است: هرگز بَرده نشده‌ایم و مستعمره‌ی ابرقدرتی نبوده‌ایم. اما همین بزرگ‌داشتن ِ خود گاهی هم به زیانمان بوده است: به افتخاراتِ گذشته چسبیده‌ایم و حرفی برای امروز نداریم... ولی این بزرگ‌داشتن ِ خود سویه‌ی دیگری هم دارد که من می‌خواهم به آن بپردازم: کوچک‌داشتن ِ کار دیگران.

وقتی پزشک انسان‌دوست اروپایی واکسن ِ کشف‌کرده‌اش را پیش از هر کسی به خودش تزریق می‌کند و واکسن او در حد افتخار ملی کشورش شمرده می‌شود و از آن بزرگ‌تر: دستاوردی جهانی تلقی می‌شود، ما فقط پول می‌دهیم و آن را می‌خریم، بی آن که برایش احترام قائل باشیم و تازه لابد ادعا می‌کنیم که دانشی که این دارو براساس آن حاصل شده ریشه در معلومات رازی و ابن‌سینا و جرجانی خودمان داشته است... اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر هم همین وضع را دارد و لابد با داشتن منشور کوروش به چشممان نمی‌آید.

به نظرم، مشکل از همین جا آب می‌خورَد: ملتی با پیشینه‌ی فرهنگ و تمدنی بزرگ قرن‌هاست که در تمدن بشر سهمی نداشته است و، برای رفع این کمبود، عده‌ای که در خیرخواهی و وطن‌پرستی‌شان شکی نیست کوشیده‌اند، هر طور شده، سهمی برایش دست‌وپا کنند و همیشه هم چکیده‌ی حرف‌هایشان همین یک جمله است: «در آن روزگاری که جهان پر از توحش و عقب‌ماندگی بود، ما ملتی متمدن و بافرهنگ بودیم و بزرگانی داشتیم».

کوروش پدر ملتی است که قرن‌هاست این ملت سهمی در پیش‌رفتِ تمدن بشری نداشته و فقط مصرف‌کننده‌ی خوراک و فنّاوری و اطلاعات دیگران بوده است. کوروش حتماَ در زمان خود رهبر بزرگی بوده و آزاد‌کردن بردگان بابِلی و بازگرداندن خدایانشان در زمان خود شاید کار بی‌سابقه‌ای بوده، ولی اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، که مفاد آن طی قرن‌ها فراهم آمده و برای یافتن و گنجاندن هر اصل آن ملتی تجربه‌ی دردناک و مخاطره‌آمیزی داشته، با فتح‌نامه‌ی کوروش تفاوت آشکاری دارد: صد‌ها کوروش و فاتحان دیگر در جهان آمده‌اند و جنگیده‌اند و فاتح یا مغلوب گشته‌اند و صدها ملت گرفتار مظالم بشری شده‌اند تا کلمه‌کلمه‌ی اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر نوشته شده است که امروز عصاره‌ی همه‌ی آرمان‌های نوع بشر، البته بشر امروز، تلقی می‌شود؛ همان دستاوردی که به هیچش گرفته‌ایم و با یک فتح‌نامه‌ی ملی، که البته برای پیشینه‌ی کُهنمان مایه‌ی افتخار است، می‌خواهیم عوضش کنیم. خیلی بی‌انصافیم.

/ 34 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

ببینید دوست عزیز اهل قلم. "غرض و مرض" تعبیر مودبانه ای نیست، بی ادبانه هم نیست. شما گویا سواد کافی ندارید، ضمناً من 15 سال پیش (وقتی بچه دبیرستانی بودم) شروع کردم به مطالعه در مورد تاریخ هخامنشی و خوشبختانه تاریخ بسیاری از شاهان ایران را به خوبی مطالعه کرده ام و همین امروز هم در حال پی گرفتن این مطالعه شخصی و خصوصی هستم که حالا به ناصرالدین شاه رسیده و سفر سوم فرنگستان او!!! اگر نوشته های منشور کوروش برای شما تازگی دارد ایراد از من نیست. توصیه را به من ندهید! ضمناً اگر خیلی مشتاقید که بدانید چطور شد و چه کسانی آمدند و این استوانه گلی را یافتند و خواندند و ترجمه کردند و بعنوان نخستین اعلامیه حقوق بشر آنرا گرامی داشتند، تشریف ببرید یکبار دیگر موزه ایران باستان، همان طبقه دوم در همان سالن که منشور را گذاشته اند، داستان آن و نامه نگاری های مورخین را هم روی دیوار ها نصب کرده اند. قدری فکر کنید و مطالعه کنید؛ بعد آنالیز کنید و قضاوت کنید و نسخه بپیچید!

اعزازي

استاد عزيزم از روشنگري و استدلال شما متشكرم. قلمتان برقرار باد.

هواي تازه

هومن عزيز باورم نميشه. آخر اين قدر گفته اند كه اين اعالميه حقوق بشر است كه جرئت نداشم به غير از اين فكر كنم. يك دنيا ممنونم.

مهمت ر.

آفرين به شما نويسنده باسواد و بافهم كه اين اشتباه بزرگ تاريخي را به همه كساني كه كورش و امثال او را بزرگ ميدانند گوشزد كرديد. اينها همه ساخته ذهن عليل كساني است كه هيچي براي گفتن ندارند. اگر از همين آقاي امير بپرسند كه كورش كي دنيا آمد براي ما جواب ندارد. اصلن كورش بايد يك بار نقد شود تا معلوم شود كه ما الكي بزرگش كرده ايم.

طاهري

مطلب خوب و آموزنده‌اي بود. حداقل آدم ياد ميگيرد كه در مورد چيزهايي كه شنيده شك كند.

قهرمان

خيلي خوب اين نكنته را گفتيد. هميشه از شما بخاطر گفتن نكته هاي جالب ممنونم.

فرشید

تاریکی همیشه هست این مائیم که آفریننده روشنایی هستیم هرآنکس که می خواهد در تاریکی بماند وبودن خورشید وتابشش را نادیده بگیرد وکسانی دیگر نادانسته ونخوانده ونا اندیشیده پیرو او گردند واز او پیروی کنند همیشه بوده اند کسانی وباز هم خواهند بود. کسی که خود را به خواب می زند بیدار کردنش کاریست ناشدنی سخن با اوبگو جانا که دارد فهم ژرف بینی/سخن با خودکامگان کفتن ندارد هیچ دست چینی

امیر

آفرین، عالی بود

سعید رضوانی

جانا سخن از زبان ما میگویی. آفرین هومن جان. مدتها بود چنین مطلب خوب و پخته و سنجیده ای نخوانده بودم. و چه خوب بر زشتترین و خطرناکترین وجه ناسیونالیم که ما هم دچار آنیم انگشت گذاشته ای: ناچیز انگاشتن سایر ملل و دستاوردهای آنها. نکته ای را هم میخواستم بگویم دربارۀ پاسخی که به مهمت ر. داده ای. من البته از پیشینه بحث خبر ندارمْ اما آذربایجانیها یا هر قوم و قبیله و ملت دیگری صاحب اختیار خود هستند و در نهایت باید حاکم بر سرنوشت خود باشند. این نکته را در همان اعلامیه جهانی حقوق بشر که از آن سخن میگویی میتوانی ببینی. پس آذربایجان چیزی نیست که ما تصمیم بگیریم آن را نگه داریم یا برعکس. در ایرانی آزاد این آذربایجانیها هستند که تصمیصم میگیرند با ایران بمانند یا نه. اما من و تو همه کسانی که دوست داریم تمامیت ارضی ایران به شکل امروزی حفظ شود باید تا میتوانیم برای اجرای عدالت در ایران و در میان اقوام ایرانی بکوشیم. مطمئن باشیم که آذربایجان هیچ انگیزه ای برای جدایی از ایرانی آزاد و آباد و از همه مهمتر ایرانی که در آن عدالت اجرا شود نخواهند داشت. متشکرم.

فهیمه م

سپاس از متن زیبایی و به جایی که نوشتین. به قول سعدی:" به اندازه بود باید نمود" ولی ما سال هاست که هر روز عقب گرد می کنیم اما در کلام همیشه "هنر نزد ایرانیان است و بس!"..متن شما من رو به یاد مطلبی انداخت که چند سال پیش در مورد بزرگنمایی هایی که در مورد شخصیت قابل احترام دکتر حسابی در رسانه ها و دانشگاه ها منتشر شده بود، خوندم. مطالبی که سرانجامی جز کوچک کردن زحمات این دانشمند فرهیخته کشورمان نداشت...کاش روزی خودستایی هایمان جایشان را به خودشناسی ها می دادند...