اَعلام شرقی در منابع غربی

مترجمان ناشی، با دیدن اسمی در متن اصلی (مثلاً انگلیسی)، تلفظ حدس‌آمیز خود را می‌نویسند؛ مثلاً با دیدن اسم Copts، آن را «کاپت‌ها» ترجمه می‌کنند، در حالی که ضبط درست آن «قبطیان» است. چقدر بد است که مترجمی نام شرقی آشنایی را نداند و دست‌کم نداند که از کجا آن را بیابد.

چند نام شرقی و ضبط غربی آن‌ها را می‌آورَم تا کسانی که با این موضوع مهم کم‌تر آشنایند آشناتر شوند. همه‌ی این‌ها شواهد واقعی از اشتباهات مترجمان است که یا خودم دیده‌ام یا از ویراستاران دیگر شنیده‌ام:

ضبط غربی:            ترجمه‌ی ناپسند:               ضبط اصیل و درست:

Babylonia                    بابیلون                               بابل

Aleppo                       آلپو                           حلب (شهری در سوریه)

Jericho                      جریکو                          اریحا (شهری در اسرائیل)

Rhagae                        راگا                               ری

Capernaum           کاپرناوم/کاپرنائوم              کفرناحوم (شهری در فلسطین)

Canon of Medicine   کانون پزشکی               قانون فی الطب (کتاب ابن سینا)

Atropatene                آتروپات                       آذربایجان (ماد کوچک)

مترجم و مؤلف و ویراستار هوشیار، که ریشخند دیگران را نمی‌خواهد ببیند، با دیدن اسمی در متنی غربی، نباید به حدس خود اعتماد کند.

سا‌ل‌هاست که برای یافتن نام‌های شرقی در منابع غربی و یافتن ضبط اصیل شرقی آن‌ها نیاز به فرهنگی داشته‌ایم و پیش از این مشکل خود را با مراجعه به دایرةالمعارف‌ها، مانند دایرةالمعارف فارسی مصاحب، حل می‌کرده‌ایم، ولی امروز با داشتن فرهنگ گزیده‌ی اعلام شرقی در منابع غربی این نیاز رفع شده است. در این فرهنگ، ضبط غربی اسامی به ترتیبِ الفبای لاتینی آمده و ضبط اصیل شرقی آن‌ها همراه شرح مفیدی درباره‌ی آن نام نوشته شده است و این شرح به مترجم و ویراستار کمک می‌کند تا آن نام را هم بهتر بشناسد و هم با نام دیگری اشتباه نکند.

دانستن یا یافتن ضبط اصیل و درست نام‌های شرقی در منابع غربی مزیتی است که مترجم و ویراستار خوب را بر سایرین ممتاز می‌کند.

یک نمونه‌ی واقعی دیگر:

فرخی یزدی، شاعر گرامی دوران مشروطه و رضاشاه، در شعری گفته:

«کاخ گزرسس که بود سخت چو آهن، ...»

مراد شاعر از «گزرسس»، که در منابع غربی آن را Xerxes می‌نویسند، همان «خشایارشا»ی خودمان است.

/ 8 نظر / 10 بازدید
علی اصغر رمضانی

با سلام‌, ممنون از طرح یک کتاب خیلی مفید دیگر برای همه, به خصوص برای مترجم , مولف و ویراستار.

دینا

ممنون، واقعا مورد نیاز است!

درخت ابدی

دیدمش، کتاب مفیدیه. اعلامش بیش تر مربوط به تاریخ و جغرافی قدیمی شرقه.

هوتن

با سلام. میگویند "تاریخ تکرار میشود" و میشود. سالهای آغاز جنگ وقتی که منزل "مظاهری " بودیم مقداری کتابهای "ژول ورن" بود که آنها را با شوق میخواندم. اما یکی از مترجمین (با احترام کامل برای کارها و زحمات ایشان) برای بهره برداری از کتاب نامبرده حدود 60 سال زود بدنیا آمده بود. 30 سال از بروز جنگ گذشته + سن تقریبی (آن زمان) مترجم= 60 سال

اکرم

هومن جان عزیز اخیرا یکی از استاذه گرام!! که زبان انگلیسی را ملک طلق خود می‌داند و نزدیک است از شدت ابراز اینکه (من باسوادم) حناق بگیرد در کتابی که ترجمه فرموده‌اند چنین نوشته اند که: موسی در کوه اورب... و ابدا به خاطر خطیرشان نرسیده که اگر قرآن نخوانده اند و تورات نخوانده اند و فیلم حضرت موسی را ندیده اند! دست‌کم اعلام شرقی را نگاه کنند تا بدانند اورب همان طور خودمان است! اجر شما نزد ویراستاران و خودویراستارانگاران محفوظ.

شکوفه

سلام چه زمانی بیایم کتاب را برای خانم حمیدی بگیرم؟ راستی چقدر خوب است که هر چه زودتر کتابتان را دربیاورید. وبتون چه شد؟ خبری نیست؟

نیلو

تشکر ، استفاده کردم .