دو دهان داریم گویا همچو نی ـ یک دهان پنهانْسْت در لب‌های وی

مراسم را دیدم. البته چون مولانایی نیستم و با عرفان به‌کلی بیگانه‌ام و راستش هرگز نفهمیده‌ام عرفان یعنی چه، هنگام سماع رقصندگان، ذره‌ای تنم نلرزید و هیچ احساس معنوی نیافتم. در عوض، فردای آن روز به موزه‌ ـ مزار مولانا رفتیم و تا دلتان بخواهد احساس صمیمیت کردم. مزار مولانا ابهت و عظمتی، مثلاً مانند مزار فردوسی، ندارد، اما پر از مهربانی و وارستگی مولاناست. کنار پدر خاکش کرده‌اند و دو قبر کنار هم را با یک پارچه‌ی تیره‌رنگ با دعاهایی بر آن‌ها پوشانده‌اند؛ گویی یک قبر است.

با میله‌ای، بازدیدکننده را دو متری دورتر از قبر نگه داشته‌اند و ناچار باید کمی دورتر بایستی. خود اهل ترکیه برایش فاتحه می‌خوانند و دعا می‌کنند و چون قدیسانش می‌دانند. خانمی ایرانی روبه‌روی قبر مثنوی را باز کرده بود و از وسط‌هایش می‌خواند. معلوم بود که با مثنوی آشناست. چند خانم و آقای ایرانی هم گوشه‌ای از مزار روی زمین نشسته بودند و گپ می‌زدند و برخی‌شان گاهی گریه می‌کردند. ولی راستش من اصلاً‌ گریه‌ام نگرفت هیچ، بسیار شاد بودم و از صمیمیت و سادگی فضای مزار به وجد آمده بودم. انگار رفته‌ای خانه‌ی پدربزرگت. خلاصه، از طرف خودم و تک‌تک دوستان که نامشان را یکی‌یکی بردم، بوسه‌هایی از چندمتری برایش فرستادم. غرق بوسه‌اش کردم.

روبه‌روی قبر مولانا، در محفظه‌ای شیشه‌ای، مثنوی نسخه‌ی قونیه را نگه‌داری می‌کنند. صفحه‌ای از ‌آن باز بود که صفحه‌ی پایانی یکی از دفترهای مثنوی بود. البته چون صفحه‌ی مقابلش تذهیب داشت آن را باز کرده بودند. بگویم که این نسخه کهن‌ترین و معتبرترین نسخه‌ی مثنوی است و احتمال می‌دهند که خود مولانا آن را خوانده و تصحیح کرده باشد. در همین نسخه است که بیت اول مثنوی چنین آمده است:

بشنو این نی چون شکایت می‌کند

از جدایی‌ها حکایت می‌کند

(این دقیق‌تر از آن روایت رایجی است که معمولاً به یاد داریم و از بچگی یادمان داده‌اند: «بشنو از نی چون حکایت می‌کند...»؛ چون اولاً هر نی‌ای نیست، بلکه «این نی» است. وانگهی، منطقاً اول باید شکایت کند، بعد ببینی که چه حکایت می‌کند.)

باری، ایستادم و از روی نسخه‌ی خطی خواندم. چند نفر دورم جمع شدند و با آن که نمی‌فهمیدند، به خواندن من گوش دادند. نسخه‌ای از دیوان شمس (خودشان می‌گویند: دیوان کبیر) روبه‌روی آن محفظه بود. با خط خوش نستعلیق و نسخه‌ای طلاکاری‌شده. چون فقط خواسته بودند صفحه‌ای طلاکاری‌شده را نشان دهند، آن صفحه‌ی مقابل را باز کرده بودند که اتفاقاً از آن غزل‌های ناب مولانا نبود. با همراهانم هر یک بیت‌هایی از روی آن خواندیم. باز عده‌ای که از پیش ما رد می‌شدند نگاهمان می‌کردند و به نغمه‌هایی که نمی‌فهمیدند گوش می‌دادند. دست‌کم وزن و قافیه را که می‌توان تشخیص داد. یک دانش‌جوی ادبیات اهل قونیه با ما با انگلیسی شکسته بسته‌ای که بهتر از من نبود با من گپی زدند و یکی‌شان گفت: «شما خیلی خوش‌بختید که کلام مولانا را می‌فهمید. از نظر من، مولانا یک اقیانوس است». گفتم: «مولانا یک متفکر است که پیامی جهانی دارد. مولانا فقط مال ما ایرانی‌ها و مال شما ترک‌ها نیست. مال همه‌ی جهان است. ولی شما در ترکیه، چون کلام او را نمی‌فهمید، فقط سماع و رقصش را می‌شناسید که آن هم برای جلب توریست است. کاش کلاس‌هایی اینجا برگزار کنید و زبان فارسی را، دست‌کم خط و اندکی دستورزبان، بیاموزید تا بفهمید این آدمی که اینجاست چرا آدم بزرگی است». همدیگر را در آغوش کشیدیم. انگار برادر کوچکم بود. در اتاق مجاور، نسخه‌هایی از قرآنو کتاب‌هایی دیگر را در محفظه‌هایی شیشه‌ای گذاشته بودند. جالب‌تر از همه دو نسخه بود: سعادتنامه‌ی منسوب به ناصرخسرو، که یقیناً از ناصرخسرو نیست، و مخزن‌الاسرار نظامی. از روی مخزن‌الاسرار شروع به خواندن کردم و چون نظامی را اندکی بهتر می‌شناسم با شور و حال بیت‌های آغازین مخزن‌الاسرار را، که اتفاقاً‌ به نظرم ضعیف‌ترین کار نظامی است، از روی نسخه‌ی خطی خواندم. مردی میان‌سال کنارم ایستاده بود و از دیدن این موجود مریخی که می‌تواند این کتاب‌ها را که لابد به زبان رمز نوشته‌اند بخواند با تعجب نگاه می‌کرد. وقتی داشتیم از محوطه‌ی موزه خارج می‌شدیم همین مرد را دیدم که سیگار می‌کشد و مرا با چشم دنبال می‌کند.

بر روی دیوار سردر مرکز فرهنگی مولانا جمله‌ای به‌غایت بی‌معنی به فارسی حک شده که حتی فونت‌های آن نیز نشان می‌دهد که کسی که آن را انتخاب کرده اصلاً فارسی نمی‌دانسته: «یا آنگونه که هستی باش، یا آن گونه باش که هستی»! البته اصلش ظاهراً این بوده: «یا آن‌گونه بنما که هستی، یا آن‌گونه باش که می‌نمایی».

این‌ها را گفتم تا بگویم ملتی به نام ترکیه گنجینه‌ای دارد که آن را نمی‌فهمد. اما از آن خوب نگه‌داری می‌کند. ولی هرچقدر هم مولانا را مثل امامان و پیامبران بزرگش کنند، باز این را نمی‌توانند کتمان کنند که او را نمی‌فهمند. بگذارید مثالی کاملاً مفروض و فانتزی بزنم تا موضوع «از آن خود دانستن» و «نفهمیدن» را روشن کنم: ابونواس، شاعر عربی‌گوی، اهل اهواز خودمان است. حتی یک بیت فارسی هم ندارد. حال فرض کنید که قبر ابونواس در اهواز بود و می‌خواستیم او را عزیز و ایرانی بداریم، در حالی که شعرهایش را نمی‌فهمیدیم. چقدر عجیب و شاید مسخره بود. نه؟ این دقیقاً معادل ایرانی نقیضه‌ای است که اهل ترکیه با مولانا دارند. اما من قضیه را جور دیگری می‌بینم: همین که بنیاد بزرگی به نام «مرکز فرهنگی مولانا» درست کرده‌اند و هر سال (قرار است از امسال هر شنبه‌شب) در آن مراسم سماع برگزار می‌کنند و مجسمه‌ها و تابلوهایی می‌فروشند گواه احترام اهل ترکیه و دولت‌مردان آن به مولاناست. البته، اگر کلام مولانا را می‌فهمیدند بسیار بیشتر محظوظ می‌شدند، ولی ما ایرانی‌ها هم فارابی و رازی را از راه ترجمه‌ی آثارشان یا پژوهش‌های دیگران می‌شناسیم، چون اثری به فارسی ندارند، اما برای شناختشان هیچ مؤسسه‌ای علمی درست نکرده‌ایم و همیشه از این گله‌مندیم که فلانی ایرانی است و رندان بیگانه ادعای مالکیتشان را دارند. این که مو‌لانا ایرانی است مرا اینقدر خوش‌حال نمی‌کند که می‌بینم در جایی به نام مولانا مرکزی فرهنگی درست کرده‌اند و اینقدر عزیزش می‌دارند.

/ 13 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Houtan

با درود با پوزش میخواستم من خود را وارد جمع بزرگان کنم. با توجه به آنچه میدانم و آنچه دیگران میگویند (در زیر نام برده شده ها)، این آقا (مولانا)متولد ترکستان شرق بوده که برحسب اتفاق، تقدیر، شانس، اخلاص ایشان به شمس "تبریزی" (به دنبال "آفتاب" از دمشق تا قونیه) یا هر دلیل دیگری،ایشان به ترکیه (امروزی) رفت و ماند و درگذشت. به این حساب ایشان نه از احالی ترکیه (امروزی) و نه ایرانی (امروزی) بوده. اما به دلایل سیاسی/نظامی آن وقت، منطقه در دست دولت ایران بود و اگر قرار می بود برای جناب مولانا گذرنامه ای صادر شود، روی آن گذرنامه قاعدتا" مهر دولت ایران می بوده پس مولانا تابعیت ایرانی داشته و لذا ایشان ایرانی بوده. با تشکر و پوزش دوباره http://www.rumi.org.uk/life.html http://ganjoor.net/moulavi/ http://www.mashaheer.net/archives/000034.html

درخت ابدی

قشنگ نوشتی. برا منم قونیه دوست‌داشتنی بود. منم مث خودت تنم نلرزید و تو آسمون سیر نکردم، ولی به سماع می‌شه از دید رقص آیینی هم نگاه کرد. از این نظر فرقی با بقیه‌ی رقص‌ها نداره. یکی از تاثیرات جهانی شدن ترجمه‌ی آثار ادبی به زبون‌های روز دنیاس. ترکی استانبولی هم یکی‌شونه. مگه ما شکسپیر رو به زبون اصلی خوندیم که دوسش داریم؟ مولوی هم همین‌طوره. قبلا هم با هم در موردش حرف زدیم، ما فارسی‌زبون‌ها این‌جور وقتا عرق ملی‌مون گل می‌کنه و فکر می‌کنیم ترک‌ها شاعرمون رو تصاحب کردن. اما مگه ما با سعدی خودمون چی کار کردیم که جواد حدیدی کتابی در مورد تاثیرش رو ادبیات فرانسه کار کرده بود و ظاهرا رو سردر سازمان ملل هم یکی از شعرهاش نقش بسته؟ جمله‌های آخرت نشون می‌ده که خودتم به این قضیه واقفی. ما در واقع از خودمون ناراحتیم و این با ملی‌گرایی‌مون منافات داره، چون ارزش چیزی رو که داریم درک نمی‌کنیم. حرف زیاده در این مورد.

هاجر

سفرنامه خیلی پر احساسی نوشتید. به نظر من هر کس هر جا بیشترین سال های عمرش رو گذرونده باشه اهل همونجاست. بخصوص سال های رشد و یادگیری زندگی. چون اهل جایی بودن رو فرهنگی که باهاش زندگی می کنیم تعیین می کنه. اما تعلق داشتن به یک قوم خاص چیز دیگریست. به هر حال اینکه ترکیه یا هر کشور دیگری از میراث ما نگهداری می کنه چندان بد هم نیست. اینجا که از حفاظت میراث خبری نیست. فکرشو بکنید اگه تخت جمشید رو در اروپا نگهداری می کردن دیدنش چه لذت و احترامی که نداشت. اما اینجا هر اثر باستانی و میراث فرهنگی و معنوی رو که می بینی باید کلی غصه بخوری. اگه مکتوب باشه سانسور یا قدقن می شه. و اگه بنا و ساختمان باشه تخریب یا تغییر کاربری (!) می شه.

طوفانی

سلام استاد بحث دوست‌داران مولانا بر سر مولانا یا به قول ترک‌ها میلانا و تعلقش به کشوری خاص همیشه بی‌نتیجه بوده است چرا که اولا معتقدم عرفان مولانا جهان شمول است.ثانیا در سال 2007 که ترکیه تلاش برای ثبت سال مولانا و روز جهانی مولانا (17 دسامبر) داشت چرا نکوشیدیم این حق را ثابت کنیم؟ثالثا چرا دم از ایرانی بودن مولانا می‌زنیم اما همایشی برای بزرگداشت مولانا(به دلیل کمبود بودجه؟)برگزار نمی‌کنیم و کلاسهای درس مولانا خوانی و مولانا شناسی را تعطیل و استاد آن را تبعید می‌کنیم؟پس چرا نگذاریم مولانا در کشور ترک‌ها باشد اما برای ما بماند؟

سید جمال طباطبایی

بنده بسیار خوشحال شدم و از سفر شما نیز با نوشته های زیبا بهره وافر بردم و علت غیبت دلیل موجه و بسیار خوبی داشت چون چند بار سر زدم مطلبی نبود در هر صورت ممنونم راستی من هم در این مدت دوستان دانشگاه را بوسیله وب شما یافتم و انها را دیدم واین از برکات شما بود یا علی بدرود تا بعد

اکرم

نگاهی متفاوت و به گونه‌ای دیگر بود از کشور ترکیه که جای تامل دارد. با حرفهایت موافقم و گمان می‌کنم مولوی‌بازی برای ترکیه حقیقتا نوعی بازی و مغازه است. سپاس که تجربه‌ات را شریک شدی دوست من.

سفینه ی غزل

سلام بر هومن عزیز رسیدن به خیر خوشا به حال دوستانی که سلامشون رو به مولانا رسوندید. قونیه نامه ! ی صمیمی وکاملی بود ، انگار که خودم رفته باشم. منم هر چند مولوی رو به تبع زبان ونژادش ایرانی می دونم،(مثل هدایت که چون در پاریس دفنه فرانسوی نیست)ولی "همدلی از هم زبانی خوش ترست" خداکنه فرداروزی تاریخ ادبیاتمون شاهد بحث بر سر ایرانی بودن یا نبودن نیما و شاملو ، اخوان و ... نباشه . چون تا اون زمان معلوم نیست استان های فعلی سر جاشون باشن یا نه.

ندا

سلام آقای عباس‌پور، رسیدن بخیر. سفرنامک قشنگی نوشته‌اید؛ مطمئنا گفتنی بسیار دارید از آنجا، و این چکیده‌ای بود... چقدر دلم سفر می‌خواهد، سفری که تحول حالنا الی احسن‌الحال داشته باشد و هیچ «تکراری» تازگی آن را از بین نبرد[لبخند] برای من فرقی نمی‌کند مولانا کجایی است، همین‌که اشعارش شوقی دوباره را در من برمی‌انگیزد دوستش دارم.

شکوفه

سلام مولانا برای من انسانی است فارغ از تعلق. انسانی جسور که دیگر برایش مهم نیست دیگران درباره اش چه می اندیشند و در بیان حرف هایش ابایی ندارد از به کار بردن خر و گاو و .... به جای آدمی. مولانا خودش را شناخت و بهای این شناخت را هم پرداخت. آشنایی با شمس عجیب است و...

سلمان

نه تنها مولوی ترکه، بلکه فردوسی هم عرب و این آقای مهدی اخوان ثالث هم بچه منچستره. والله....