کتابی مفید برای همه‌ی اهل قلم

از استاد ابوالحسن نجفی نقل می‌کنم که «در همه‌ی روزنامه‌ها و مجلات فقط از حدود 800 کلمه استفاده می‌کنند». معنی این حرف این است که نویسندگان و مترجمان ما، به‌خاطر ندانستن کلمات کافی، بسیاری از مفاهیمی را که در ذهن دارند نمی‌توانند درست و کامل بیان کنند و ناگزیرند مفهوم موردنظر را با کلمات کلیشه‌ای بیان کنند. مثلاً می‌نویسند: «این تابلو در فلان موزه موجود است» ولی باید بنویسند: «این تابلو در فلان موزه نگه‌داری می‌شود». می‌نویسند «فلانی این حزب را ایجاد کرد» ولی از سر تنبلی یا ناشیگری حاضر نیستند به دنبال تعبیر مناسب بگردند که «تأسیس کردن» یا «تشکیل دادن» است.

فرهنگ طیفی دو بخش دارد: یکی خود فرهنگ و دیگری نمایه. کافی است یکی از کلماتی که از مفهوم مورد‌نظر در ذهن دارید در نمایه بیابید و سپس به مقوله‌ی نوشته‌شده در جلوِ آن کلمه در خود فرهنگ مراجعه کنید تا کلمات مترادف آن کلمه را ببینید. کافی است یکی دو کلمه را جست‌وجو کنید تا با شیوه‌ی کارکردن با این فرهنگ مأنوس می‌شوید.

*        *        *

اگر دوستان اهل قلمتان با این کتاب آشنا نیستند، پیش‌نهاد می‌کنم همان کاری را بکنید که من می‌کنم: روز تولدشان یا به هر مناسبتی این کتاب را به ایشان هدیه دهید. باید این کتاب به کتاب‌خانه‌های شخصی هر اهل قلمی راه یابد تا از آن بهره بَرد.

زمانی که چاپ اول فرهنگ طیفی را خود مؤلف با سرمایه‌ی خود منتشر کرده بود، با دوستان شاه‌نامه‌خوان گفتیم که این کار پایه‌ی کاری سترگ در زبان فارسی خواهد بود، ولی دریغا که در آن سال‌ها کم‌تر کسی این اثر را کشف و درک کرد. اما امروز که ناشری معتبر آن را، با شکل و شمایلی درخور، تجدیدچاپ کرده است دیگر نباید و نمی‌توان این کتاب گران‌قدر را نادیده گرفت.

زبان فارسی با فرهنگ طیفی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است که برگشت از آن ناممکن است. فرهنگ طیفی حاصل یک عمر کوشش پژوهنده‌ای است که باید به احترام او برخاست.

 

/ 14 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دینا

ممنون از پیشنهادتان!

دینا

خیلی ممنونم از پیامتان، این روزها خیلی درگیر کتابم هستم.

از دیار نجف آباد

خدایا برسان یک اهل دلی را که نه برای روز تولدم، بلکه درقبال هزینه ی کتاب آن را برایم تهیه کند. با سلام به نظر من تمامی وبلاگنویسان 100% به این کتاب نیازمندند تا باعث پیشرفت فرهنگ طیفی نوشتاری وبلاگها باشد. پیروز باشید و بدرود.......ارادتمند حمید نجف آبادی میزوری

مریم م

سلام.اولین باره که براتون کامنت میذارم.بسیار کتاب خوبی رو معرفی کردید در حین کار چندبار به این کتاب رجوع کردیم و بسیار کارساز بود.ممنون

عاطفه

به شدت منتظر بودم روز تولدم برام هدیه بگیرند یعنی قرار بود بگیرند وقتی بسته کادوم را باز کردم 5جلد کتاب بود الا فرهنگ طیفی... به جای تشکر اولین حرفی که زدم این بود: پس فرهنگ طیفیم کوش؟ دریغ و درد...

عاطفه

ولی منظورم این نبود به خدا؛ فقط خواستم خاطره ای تعریف کرده باشم. از شما به ما زیاد رسیده استاد.

رامک

ممنون بابت معرفی[لبخند]

مهريزي

آخ جوووووووووووووون من كي بيام كتابمو بگيرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ زودا زود بگين خيلي زود!!!

شیرین

ممنون از کتاب های خوبی که معرفی کردید همین الان دو تاش رو تو لیست خرید کتابم نوشتم.

جمشید فراروی

نسخۀ جدید فرهنگ طیفی (ویرایش 3.0 – تابستان 1391) که نتیجۀ کار چهار سال اخیر است برای استفاده علاقمندان در وب سایت www.persianthesaurus.info قرار گرفت. این ویرایش شامل 25% اضافات و تصحیحات نسبت به کتاب چاپ شده درسال 1387 است.