می‌خواهم چنین باشد، پس هست!

برایش توضیح دادم که قبلاً در همه‌ی نسخه‌های کهن به‌دنبال این بیت گشته‌ام و نیافته‌ام و از آن قانع‌کننده‌تر این که این شعر اصلاً نمی‌تواند حرف فردوسی باشد؛ چون فردوسی شاعر بسیار مؤدبی است و محال است که درباره‌ی این چیزها سخنی بگوید و از داستان «زال و رودابه» مثال آوردم که در صحنه‌ی آخر این داستان که آن دو دل‌داده به سرای خلوت می‌روند، ناگاه راوی محترم، که خواننده‌ی مشتاق را تا دم در حجله کشانده، با این بیت روانه‌ی خانه‌ی خودش می‌کند:

«در حجره بستند و گم شد کلید!»

یعنی تماشا کافی است. بروید دنبال کارتان!

ولی اگر این صحنه گیر شاعران دیگری چون فخرالدین اسعد گرگانی و نظامی می‌افتاد، به این سادگی حاضر نبودند پشت در بسته بمانند و کمی این پا و آن پا کنند و سرانجام به خانه‌ی خود برگردند و خواننده‌ی مشتاق را هم پی نخودسیاه بفرستند. بلکه تا به درون اتاق نمی‌رفتند و از سیر تا پیاز جریان را مو به مو تعریف نمی‌کردند راحت نمی‌شدند. بحث بد و خوب نیست. بحث اختلاف دیدگاه و بیان است ورنه عشق‌بازی‌های ویس و رامین و خسرو و شیرین بسیار هم زیباست.

اما بهترین راه برای تشخیص این که سخنی از کسی هست یا نه این است که آن شخص و طرز بیان او را بشناسیم. مثلاً، نمی‌توان آدم مولوی‌شناسی را قانع کرد که بیت «ز کجا آمده‌ام، آمدنم بهر چه بود/ به کجا می‌روم آخر ننمایی وطنم» از مولاناست، در حالی که بیش‌تر خیامی است تا مولانایی ــ این انتساب نادرست را شفیعی کدکنی هم رد کرده ــ یا آن رباعی منسوب به خیام که مصرع سومش (من مِی خورم و تو می‌کنی بدمستی) زبانی متأخر دارد و به زبان قرن پنجم نمی‌مانَد و، افزون بر سست‌بودنش، بسیار هم بی‌نمک است و چیزی از خیا‌م با آن زبان گزنده‌ و نگاه متفکرانه‌اش ندارد و در حد شعرهای سرهنگان بازنشسته است.

باری، مرض معلم بودن، که تا طرف مقابل را کاملاً‌ مجاب نکنی راحت نمی‌شوی، سبب شد که، در حضور خود مهمان محترم، سی‌دی دُرج را گشتم و کشف‌الابیات شاه‌نامه‌ی دبیرسیاقی را گشتم و نشانش دادم که این بیت در شاه‌نامه نیست، ولی مهمان محترم،  که آدم بی‌سوادی هم نیست، قانع نشده بود و فقط چون جوابی نداشت سرش را به علامت «نمی‌دانم» تکانی داد و از کتاب‌خانه بیرون رفت.

مهمانی که تمام شده بود به این فکر می‌کردم که اهل تحقیق برای برطرف‌کردن شک خود راه‌های مشخصی دارند، اما دیگران چه؟ ‌آن‌ها ناگزیرند بسازند و ببافند. در ‌‌آن صورت، ما فقط برای این که گمان‌های خود را محکم کنیم به دنبال گواه می‌گردیم، نه برای این که صدق یا کذب چیزی را بفهمیم. دوست داریم فردوسی این قدر عبوس نباشد و گاهی به پایین‌تنه‌ی قهرمانان خود هم توجه کند، دوست داریم مولانا با چیزهایی که همه‌چیز خود را بر سر آن گذارده گاهی شوخی کند، دوست داریم خیام همیشه، ولو با زبانی سست و امروزی، معترض باشد. مهم نیست که سخنی که در نظر داریم از شخص مورد‌نظر است یا نه، مهم این است که ما می‌خواهیم آن سخن از ‌او باشد. همین که ما، با کم‌ترین ملاک ممکن و منطقی، تشخیص بدهیم سخنی از کسی هست کافی است که آن سخن از او باشد. واقعیت آن چیزی است که ساخته‌ایم و در این کار دانش‌های بشری، مانند نسخه‌شناسی و سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی، و ابزارهایی چون شناخت بسامد ویژگی‌های سبکی، زمانی به کار می‌آید که حرف ما را تأیید کند. متن آن چیزی است که ما می‌خواهیم باشد، وگرنه چیز دیگری نیست. می‌خواهم از پیشوندهای فارسی کمک بگیرم و بگویم «ما متن را فرابَرنمی‌خوانیم، فرودَرمی‌خوانیم!»

/ 9 نظر / 82 بازدید
شيدا

نرم افزار شبيه ساز حالات مغز که با استفاده از فرکانس هاي خاص مي تواند حالاتي را براي مغز مانند آرامش يا تمرکز و ... ايجاد کند . اين برنامه مي تواند با ايجاد فرکانس هايي از صدا ، خلاقيت يا تمرکز را افزايش دهد ، سردرد را بهبود بخشد ، مغز را براي مطالعه آماده کند ، مغز را به خواب ببرد ، مغز را هيپنوتيزم کند و ... همچنين صداهايي مانند بارش باران و امواج اقيانوس و ... را ايجاد کند . لينک خريد : http://abrinaeshop.ir/index.php?productID=188

اکرم

بیشتر ما به حقیقت دست نمی‌یابیم چون هرگز در جستجوی حقیقت نیستیم بلکه در پی اثبات عقاید خود هستیم. سراغ هرکتابی هر راهی هر تجربه ای که می رویم برای آن است که دلایل بیشتری برای اثبات خود بیابیم و به گونه ای از عقایدمان دفاع می کنیم که از حیثیت و مالمان! و نه از حقیقتی که ممکن است حقیقت نباشد... برای همین هم تغییر کردن برایمان از جان کندن سخت تر است. عقایدمان هویتمان شده اند و هیچ نمی فهمیم که روشی نابخردانه ‌تر غیرعلمی تر و کژراهه‌تر از این در مواجهه با افکار و آرا وجود ندارد.

درخت ابدی

مسئله‌ی انتساب حداقل در حوزه‌ی ادبیات و کتاب‌های قدیمی بحث مهمیه. ولی نباید انتظار داشت که همه در مورد هر چیزی که باهاش مواجه می‌شن محققانه برخورد کنن. گاهی صرف خوش اومدن باعث می‌شه که آدم یه چیزی رو بپذیره. این جمله‌ی آخر دیگه چی بود[نیشخند]

بهرام

جالبه. پشتکار ما در " توجیه غیر علمی " اونقدر نهادینه شده، که کَم‌کَمَک، خودش، داره تبدیل به یه " علم " می‌شه!

اکرم

البته این یادداشت کمی دیر نوشته می شود اما به هرحال نوشته می شود! در راستای! گوش دادن به حرف بزرگترها! و اجرای پروژه جور استاد به ز مهر پدر! ما همراه کانون گرم خانواده چند دقیقه ای فوتبال دیدیم (که البته آخر بازی بود) کانون گرم خانواده هر چندلحظه یک بار بالا می پرید و کلماتی (البته نامفهوم) در ستایش کسانی می گفت و هرچه ما می پرسیدیم: بابا کدوم کدومه؟ عنایت نمی فرمود. این است که ما فقط دیدیم آنها که لباسشان نارنجی نبود هی زدند توی سر آنها که لباسشان نارنجی بود و آنها که لباسشان نارنجی بود هی الکی ریختند وسط زمین کمک بچه محلشان که کتک نخورد! اما آخرش آنها که لباسشان نارنجی نبود و خیلی ورجه وورجه شان بهتر بود پریدند و همدیگر را ماچ کردند و دوتاشان هم البته ماچ نکردند! و آنهاهم که لباسشان نارنجی بود توی دلشان فحشهای بد بد دادند. این بود یک خاطره خوش در کنار کانون گرم خانواده!

شکوفه

سلام استاد همه که کلاس ویرایش شما نیامدند تا بدونن برای سوالات خود چگونه جواب درست را پیدا کنند! [چشمک]

زهرا

سلام .من لینکی به این وبلاک وصل شدم .مطالبتون جالبه و قلمتون خیلی روان. میشه بپرسم چرا اسم وبلاگتون کارونده؟[سوال]

سلمان

والله من اولین باره که این بیت رو می شنوم. به هرحال چه مال فردوسی باشه چه نباشه چه از پایین تنه بودنش خوشمون بیاد چه نیاد به نظر بیت بی نظیریه ...

موزون

حدود 24 سال قبل در مشهد در محضر استاد میرشاهی بودم. ایشان فرمودند : تمام ادبای بزرگ جهان متفقند که فردوسی در ژانر عشق بازی زال و رودابه و در وصف اندام رودابه ، توانسته است تا واضح ترین و در عین حال ، مودبانه ترین توصیف بدن یک زن را بنماید. استاد میرشاهی تمام آن شعر را خواندند که بنده همین یک بیت را حفظ کردم : میان دوپایش یکی ژرف بود بسان سم آهو رفته در برف بود. ( میدانید که کنایه از سم آهو ، ..... زال است) استاد میرشاهی افزودند که در شاهنامه های چاپ پس از انقلاب نمیتوانید این ابیات را گیر بیاورید.