اگر فوتبال نبود

در مسابقه‌ی نهایی جام جهانی گذشته، با ضربه‌ی پنالتی آخر ایتالیا، که قهرمان جهان را تعیین می‌کرد، صدها میلیون، بلکه یک میلیارد انسان، در یک لحظه با هم فریاد زدند: «گل!»

تاریخ بشر به یاد ندارد که صدها میلیون انسان، از سرزمین‌ها و قوم‌ها و نژادها،  با زبان‌ها و مذاهب و آیین‌های گوناگون، همه با هم، در یک لحظه، یک کلمه‌ی واحد را به زبان بیاورند.

کدام پدیده‌ای چنین می‌تواند بشریت را، بی‌آن‌که قتل‌عامی کند و قربانی بگیرد، آزادانه و با حفظ همه‌ی شئون انسانی به هم نزدیک کند؟

در فوتبال هیچ نژادی برتر نیست، هیچ قومی برتر نیست، هیچ مذهبی و زبانی و هیچ صدایی. آلبر کامو، که خود دروازه‌بان تیمش بود و به‌علت بیماری سل فوتبال را رها کرد، گفته بود: «اخلاق اجتماعی را از فوتبال آموختم». از فوتبال می‌توان خیلی چیزها آموخت. چیزهایی که بشریت را می‌تواند به رستگاری نزدیک‌تر کند. به‌راستی اگر فوتبال نبود بشریت چیز ارزشمندی را کم داشت.

و چقدر خوب است حتی کسانی که فوتبال را دوست ندارند، که بیش‌تر زنان‌اند، به‌جای این که دست‌زدن‌ها و به هوا پریدن‌ها و فریادزدن‌ها و عصبانی‌شدن‌های دیگران را مسخره کنند، می‌توانند با تماشای برخی از مسابقات در این هیجان شادی‌بخش و اندوه‌زای خالص انسانی و جهانی شرکت کنند و پابه‌پای مردان این پدیده‌ی یگانه‌ی تاریخ بشر را گاهی درک کنند. اگر نمی‌توانیم با جهان یگانه شویم، دست‌کم می‌توانیم با اعضای خانواده‌ی خود هم‌دلی کنیم. نه؟

/ 10 نظر / 11 بازدید
دینا

پاراگراف آخر بوی خواهش محترمانه، توصیه‌ی حکیمانه،و نصیحت ملوکانه می‌داد. پیروز باشید!

اکرم

حق بی تردید با هومن عزیز است که باید با کسانی که دوستشان داریم (یا نداریم ولی ناچار همخانه ایم) بهتر است همدل باشیم. تجارب مشترک یکی از راههای رسیدن به درک مشترک و احساس مشترک است. ماده واحده: در راستای پیشنهاد خوب هومن عزیز پیشنهاد می کنم که آقایان هم به جای مسخره کردن وسواس و صرف وقت خانمها در خرید با آنها همقدم شوند. کلام حکیمانه: کلوخ انداز را پاداش سنگ است!

عاقله

درود بر استاد عزیزم درست است که شما استاد بلاشک ویرایش هستید ولی به نظرم بر پاراگراف آخر ایرادی وارد است! در ابتدا آورده اید که "بیشتر زنان هستند" و این به معنی آن است که تعداد کمی هم از مردان هستند که فوتبال را دوست ندارند. و در سه خط پایین تر آورده اید" پا به پای مردان..." و این به آن معنی است که همه ی دوستداران مرد هستند و همه ی مخالفان زن!! حالا بگذریم از این که مشکل بیشتر فمینیستی بود تا ویرایشی و قصد جسارت ندااشتم[چشمک]

درخت ابدی

فوتبال هم البته بری از خشونت نیست. مثل خود زندگی متنوع و بی حساب و کتابه. اما اون کلمه‌ی واحد جالب بود.

پروانه

بله پس چی! مخصوصا وقتی همه مهمونی ها رو کنسل کنی؛ تلفنم بکشی و موبایلتم خاموش کنی و یه ظرف میوه تابستانی ام بذاری جلوتو بشینی رو کاناپه و زل بزنی به این صفحه جادویی و هی حسرت بخوری که چرا تیم کشور تو جزو تیمای این جام نیست! ( شوخی کردم) ولی واقعا لذتبخشه.

صفوی منش

سلام... 1- آدم ها معمولا وقتی به چیزی علاقه دارند، دربارۀ خوبی هایش اغراق می کنند. 2- آدم ها وقتی به چیزی خیلی علاقه دارند، زشتی هایش را اگر نبینند که خوب است، زیبایی می بینند. 3- ممکن است فوتبال، بدون قربانی برخی را به هم نزدیک کند، اما گاه با قربانی های زیادتری برخی دیگر را از یکدیگر و از فوتبال دور می کند! شرط بندی ها، بازی های سیاسی، ترور "شخصیت" ها -زیاد دور نرویم، در همان چند متر فاصلۀ بین تماشاچی و بازیکن- و بسیاری دیگر را نمی توان نادیده گرفت. تازه، اگر هم بتوانیم (نادیده بگیریم)، سکته های قلبی، تصادف با پنکۀ سقفی در اثر پرش ناگهانی ناشی از هیجان گل شدن یا نشدن، فشار پدال گاز به جای ترمز و مرگ 100 مسافر اتوبوس بین شهری بر اثر هیجان رادیویی! راننده در حین رانندگی و بسیاری از این دست، مثال های نقضی برای این عبارت هستند که "بی‌آن‌که قتل‌عامی کند و قربانی بگیرد،...". 4- اگر بشریت را نهایتا همان 1 میلیارد در نظر بگیریم، سراغ دارم جمله ای را، کتابی را، انسانی را که "بشریت را، بی‌آن‌که قتل‌عامی کند و قربانی بگیرد، آزادانه و با حفظ همه‌ی شئون انسانی به هم نزدیک کند؟"

صفوی منش

سلام گویا پیام ناقص رسیده. ادامه: 5- آلبر کامو وقتی از سال 1954 پا به آن جنگ الجزایری گذاشت, نیمی از حرف ها و کتاب هایش را به دست خود آتش زد. نمی دانیم این جمله اش را با کدام عملش شاید روزی آتش زده باشد. نتیجه 1: آقای عباسپور به فوتبال علاقه زیادی دارند نتیجه 2: آقای عباسپور استاد جملات آغازین اند. آنقدر که سحرشان تا آخرین جمله - و حتی تا ساعت ها بعد- باطل نمی شود.

صفوی منش

سلام... نه. "مثل این بود که آتش زد!!, به خاطر تناقضشان... به هر حال ممنون... به امیدش...

صفوی منش

"آتش زدن"، صرفاً یک تشبیه بود!! منظورم این است که با شرکت در این جنگ، گویی که آن ها را آتش زد!!= نقض کرد= خط بطلانی بر آن ها کشید... به امیدش...