واژه‌های فریبکار

گمان می‌کنیم که «همسایه» یعنی کسی یا کسانی که سایه‌ی خانه‌شان یکی است؛ در حالی که «سایه» از ریشه‌ی -sai به‌معنای قرارگرفتن است و «همسایه» یعنی کسی که در قرارگاه و منزل شریک باشد.

«شاهین» را که به شاه نسبت می‌دهند از واژه‌ی سنسکریت -syena، به معنای مرغ شکاری است.

گمان می‌برند «شبیخون» باید با «خون» نسبت داشته باشد؛ در حالی که جزء دوم آن از ایرانی باستان -xvahna به معنای ضربه زدن و تاختن است و «شبیخون» در مجموع به معنای شب‌تازی و تاختنِ شب‌هنگام است.

* * *

می‌بینید که، برخلاف ریشه‌شناسی عامیانه، این واژه‌ها از ریشه‌هایی دیگر است. روزی دکتر خانلری در کتاب زبان‌شناسی و زبان فارسی نوشت که «بد» فارسی و “bad” انگلیسی هم‌ریشه نیست و فقط تغییر آوایی سبب شده که این دو واژه شبیه هم شوند. امروز در میان ما دانشمندی هست که به برکت وجودش زبان فارسی صاحب فرهنگ ریشه‌شناسی شده است. دکتر محمد حسن‌دوست، سال‌هاست در ریشه‌شناسی زبان فارسی تحقیق می‌کند و جلد اول فرهنگ ریشه‌شناسی او (از «آ» تا «ت»)، با سرمایه‌ی فرهنگستان زبان و ادب منتشر شده که خیلی زود نایاب شد و شنیدم که قرار است تا یکی‌دو سال دیگر کل این فرهنگ (از «آ» تا «ی‌») منتشر شود.

آنچه نقل شد فقط چند مورد از کلماتی بود که در مقاله‌ای از دکتر حسن‌دوست ریشه‌شناسی درست آن‌ها ذکر شده بود. این مقاله با نام «واژه‌های فریبکار» در جشن‌نامه‌ی استاد دکتر بهمن سرکاراتی درج شده است. خودتان بقیه‌ی مقاله را بخوانید و با ریشه‌های درست کلمات دیگر آشنا شوید.

/ 11 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دمادم

بسیار استفاده کردم. سپاس

اکرم

بسیاری از این کژفهمی‌ها بدان علت رخ می‌دهد که با زبان برخورد ادیبانه می‌شود و متاسفانه اغلب ادبای ما کمتر با مسائل زبان‌شناختی آشنا هستند. اینگونه ریشه‌شناسیهای عامیانه نیز اغلب از شاهکارهای ادباست که زبان را موجودی ایستا تلقی می‌کنند و معمولا به ذهنشان هم نمی‌رسد که اولین فکر لزوما درست ترین نیست. مقاله خوبی که معرفی کردی خواندنش از نان شب هم واجب‌تر است تا گاهی به مسائل زبانی اندکی جدی‌تر فکر کنیم و معلومات خود را , هرچند بدیهی به نظر برسند, بدیهی نپنداریم. تصور می‌کنم که شک کردن به بدیهیات آغاز فلسفه است. باز هم سپاسگزار آقای مهربان که در تقسیم دانایی هرگز حسود و انحصارطلب نبوده‌ای و نیستی.

شکوفه

سلام خوبی استاد؟ تونستید معرفی فرهنگ را بنویسید؟ من که هنوز نتونستم بنویسمش. وسط اثاث کشی مگه می شه نوشت[خداحافظ]

شکوفه

راستی فکر نمی کنم این نکته ساندویچی باشه

هوتن

شما و استادی که ار ایشان یاد شده شاید فراموش کرده اید: خدا ترکیبی ار خود+آ است. یعنی خودش آمده و خالقی نداشته.[لبخند][شیطان]

شیرین

سپاس از استاد خوبم که اجازه میده یک بار در هفته سر کلاس معرفی کتابش حاضر بشیم . حتی اگه کسی خود کتاب رو نخونه از همین معرفی ها استفاده زیادی می کنه.

سایه

به نظر من كه از ميون همه نكاتي كه گفتي ريشه كلمه "سايه" جالب تر بود!

ندا

نکته‌های ساندویچی آقای عباس‌پور واقعا محشره! دوران خوش کلاس ایشون رو به یادم میاره که توی اون برگ‌ریزون پاییز، با چه ذوقی دوساعتی از کارم مرخصی می‌گرفتم و سر کلاس ایشون حاضر می‌شدم. درخت زیبایی توی خیابون لارستان بود که همه‌ی برگ‌های درحال زرد شدنش رو من چیدم و لای دفتر ویراستاریم نگه داشتم... به‌نظر من، دونستن این نکته‌ها باعث میشه به زبانی که حرف می‌زنیم بیشتر توجه کنیم و دوستش داشته باشیم. [لبخند]

سلمان

همین طور واژه رستاخیز: از تلفظ امروزین واژه یعنی رِستاخیز rastaakhiz پیداست که جزء اول واژه رو با فعل رستن مرتبط می دونیم در حالی که تلفظ درست: رِستاخیز restaakhiz هست . پاره اول یعنی rest در دوره میانه(پهلوی) به معنی تن و بدن هست و کل ترکیب به معین بر خاستن تن.