«چه خبر؟» یا «چه خبر خوب؟»

ما در انتقال خبرهای بد از دیگران پیشی می‌گیریم، ولی هیچ خبر خوبی را منتقل نمی‌کنیم، مگر شاید نفعی در آن باشد، نفعی مانند احساس سربلندی از این که آقازاده یا خواهرزاده‌ی دل‌بندمان در کنکور قبول شده. مثالی بزنم: روز 10 مهر 1385، در مسابقات وزنه‌برداری جهان، حسین رضازاده رکورد جهان را شکست و نشان طلا را بر گردن آویخت؛ همان نشان که روزی بر گردن آلکسیف روسی آویخته شد و او با همین مدال قهرمان ملی شوروی شد. همان شب، پیروزی رضازاده را در تلویزیون دیدم. از شوق این پیروزی و این که قوی‌ترین مرد جهان هم‌وطن من است کم مانده بود گریه‌ام بگیرد ــ کاری به ادامه‌ی کار رضازاده و تبلیغات پیرامونش و سرنوشت ورزشی و اداری او ندارم ــ . اما فردای همان روز اتفاق دیگری هم افتاد: عمران صلاحی، شاعر و طنزنویس نازنین، که من بیش از شعر و طنزش، شخصیت معصومانه و کودکانه‌اش را دوست داشتم، درگذشت. صبح 11 مهر 1385، شش پیامک به من رسید که همه خبر درگذشت عمران صلاحی بود و دریغ‌ها و دردنامه‌هایی شاعرانه که یقیناً صادقانه و از سر اندوه و نوشته شده بود. اما حتی یک نفر خبر پیروزی ملی ایران را نداد. اگر این پیروزی روزگاری در شوروی، که نشان طلا و جزو دو سه کشور اول المپیک شدن برایشان مسلّم و مکرر است، شادمانیِ مردم را به خیابان‌ها می‌کشاند، در این کشور رستم و اسفندیار و گرشاسپ حتی ارزش یک پیامک ناچیز را نداشت.

سال‌هاست که سعی می‌کنم در نوشتن پیامک‌های حاوی درگذشت بزرگان پیش‌قدم نباشم. می‌گذارم یکی دو روز بگذرد، بعد با پیامکی متنی می‌فرستم که محتوای آن دریغ از فقدان آن درگذشته باشد، نه خبر درگذشت او. ولی چند سال قبل که فریدون آدمیت درگذشت، گذاشتم فردای آن روز پیامکی تقریباً با این تعبیر که «دیگر چه کسی می‌خواهد زندگی و اندیشه‌های نخبگان معاصر را بنویسد؟» به دوستانم فرستادم، ولی دوست نازنینی بلافاصله و با این ذهنیت که «ای بابا، خبرت قدیمی شده» جواب داد: «متشکرم. دیروز از بی‌بی‌سی شنیدم». آخر باید در گفتن خبر بد عجله کرد و حتی یک روز که از آن رویداد بگذرد، دیگر خبر سوخته است!

ما در گفتن خبرهای بد از هم پیشی می‌گیریم. دوستی داشتم که کارش دادنِ خبر درگذشت اهل قلم بود. به محض این که می‌شنید یکی از نویسندگان درگذشته، تلفن می‌کرد و می‌گفت: «خبر داری؟ فلانی مرد!» کارش به‌جایی رسیده بود که در گفتن خبر مرگ کسی عجله هم می‌کرد. یک روز، در مجله‌ی گردون، تلفن کرد و گفت «خبر داری؟ مهرداد بهار مرد!». البته استاد چندماهی بود که با بیماری سرطان می‌جنگید، ولی من که یک هفته پیش‌تر با استاد تلفنی صحبت کرده بودم، بلافاصله به منزل استاد تلفن کردم و اتفاقاً خود ایشان گوشی را برداشتند و چیزی را بهانه کردم و حالشان را پرسیدم. شتاب در دادنِ خبرهای بد، حتی به قیمت پراکندن شایعات بی‌اساس!

سال‌هاست که نمی‌خواهم سوار قطار خبرهای بد شوم و دست دیگران را هم بگیرم و به این قطارشان بکشانم. گاهی فکر می‌کنم یعنی در این کشور هیچ خبر خوبی نیست؟ کتاب خوبی منتشر نشده؟ نرم‌افزار مفیدی به بازار نیامده؟ همه‌ی خبرها که نباید فرهنگی باشد. دوستی خانه نخریده؟ دوستی در جای معتبری استخدام نشده؟ دستگاه به‌دردبخوری برای آشپزخانه به بازار نیامده؟ حتی آقازاده یا خواهرزاده‌ای در کنکور قبول نشده؟ یعنی همه‌ی خبرها یا از مرغ و تخم‌مرغ باید باشد یا از مرگ و میر و اختناق؟! سال‌هاست که سعی می‌کنم بازگوکننده‌ی خبرهای بد نباشم. و به‌جای خبر درگذشت اهل قلم، اگر از دستم برمی‌آید، روز تولدشان را به دوستانم تبریک بگویم. می‌دانم که، در این مسیر خلاف موج، همیشه تنها هستم و تازه چه بسا به بی‌خیالی متهم شوم و دیگران بگویند «ای بابا، توی این گرانی مرغ و تخم مرغ و لوازم یدکی و اختناق چه جای این حرفاست؟!» ولی راستش به این نظر چندان اهمیتی نمی‌دهم. در عوض، وقتی با خبر خوبی دیگران را حتی برای چند لحظه خوش‌حال می‌کنم و لبخندشان را می‌بینم یا تصور می‌کنم، احساس می‌کنم مزد خودم را گرفته‌ام.

 

/ 18 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ندا

بسیار عالی بود استاد! تقریبا برام عادی شده که هرجا می‌شینم، بالاخره یکی یه ناله‌ای می‌کنه؛ از نزدیک‌ترین کسان بگییییییر تا مثلا یه آدمی که توی پارک روی نیمکت، کنار دستت می‌شینه. ناله‌های یکی تا مغز استخون می‌سوزونتت و یکی دیگه رو به‌راحتی می‌تونی از کنارش بگذری و اصلا نشنیده بگیریش. می‌دونین، فکر می‌کنم اشکال در دادن خبر نیست، شاید اشکال در این باشه که نمی‌دونیم کجا، چی رو باید بگیم و چقدر باید بگیم. در زمانی زندگی می‌کنیم که معروف به عصر دانشه و این سوءتعبیر برای خیلی از ماها پیش اومده که باید از هرمطلبی یه چیزی بلد باشیم و از اون مهم‌تر، درمورد هرچیزی حرفی برای گفتن داشته باشیم، وگرنه خدایی نکرده بهمون می‌گن بیسواد، عقب‌افتاده یا ...! شاید مطلبی که گفتم، کلی‌تر از اون چیزی باشه که شما نوشتین؛ اما به نظر من، همین باعث میشه من برای اینکه به دیگران بفهمونم از همه‌چیز خبر دارم، دیگه برام فرقی نکنه این خبری که دارم میدم خوبه یا بد.

م.کیا

همه گله و ناله میکنند اما هیچکس به فکر چاره نیست.حتی جوانها اینکه وضع چگونه هست بجای خود.بیاییم بیندیشیم که برای آینده چه باید کرد.

پرنده آبی

این حرف تکراریه ولی نگاهت به زندگی هرجور باشه همونطور هم اتفاقات خوب یا بد رو می بینی. اینکه مسائل سیاسی همه ی زندگی ما رو تحت الشعاع قرار داده یا هرجور فکر کنی بازم درگیر مسائل اقتصادی هستی که هیچکدوم وضع خوبی نداره رو کاریش نمیشه کرد. اما این دلیل نمیشه که چیزای خوب و قشنگ روزانه کم باشه. مثلا خوردن یه بستنی یا دیدن چند تا شکلات توپی جدید روی میز دفتر. و حتی میشه حالت خوب باشه به خاطر یه اتفاق خوب که قبلا یپش اومده مثلا اولین برفی که یکشنبه دوهفته یپش بارید( ولی متاسفانه خیلیا بهش اصلا توجهی نکردن) و خیلی چیزای دیگه[لبخند]

ندا

سلام استاد گرامی، رای من چه شد؟[ناراحت]

شکوفه

سلام خوشحالم از این اندیشه نیک. البته از شما انتظار دیگری نمی رود. من هم سعی می کنم به جای گله در جواب احوالپرسی دیگران بگویم عالی ام. این هم حال خودم را خوش می کند و هم باری بر خاطر دیگران نمی شود.

احسان

خیلی ممنون از خبرهای خوبتون. ببخشید دیر دیدم.

سارا

کاش همان طور که برای دادن خبرهای بد عجله می کنیم برای دادن خبرهای خوب پیش قدم می شدیم.

سایه

چه سعادتی ست وقتی که برف می بارد دانستن اینکه تن پرنده ها گرم است این شعر کوتاه از بیژن جلالی ست. می دونم شاعر محبوب تو هم هست. چه خوب یادآوری میکنه شادی های کوچکی را که همه در هیاهوی روزهایمان گم میکنیم.

امیر

شما که به درست گویی و درست نویسی چنین اهمیت می‌دهید چرا اصطلاح «آن ور آبی» مرسی از تو را به‌کار می‌برید؟ با پوزش

م. قضات

سلام. متن را که خواندم به فکر افتادم که خودم چقدر خبرهای بد را داده ام و خبر ها خوب را برای خودم نگه داشته ام؟ دیدم چاره ای نداشته ام. راه ارتباط سالم رابسته دیده ام. مجبور بوده ام که بنالم. اگر نمی نالیدم همراه دوست و آشنایم نمی شده ام. با گفتن خبرهای خوب یا انگ پز می زدند یا تازه به دورانی. نمی دانم چرا شنیدن داستان سفر یک غریبه در پارک یا تاکسی شنیدنی و جالب است اما از زبان دوست و فامیل ...؟ تنها زبانها تلخ نشده، گوشها هم تلخ شده. چون ساکت است نمی توان گناهش را نادیده گرفت.