سه خاطره (در بیستمین سالمرگ مهدی اخوان ثالث)

 

آرام راه می‌رفت. هر چند قدم کمی می‌ایستاد. انگار حین راه‌رفتن کم‌تر می‌توانست تمرکز کند. چند قدمی با او راه رفتم. یکی از جوان‌های کنار پیاده‌رو که اخوان را نمی‌شناخت با همین کلام گفت: «عشق هیپی‌ای داره!» ــ لابد اگر بیک‌ایمان‌وردی رد می‌شد، حتماً‌ همه او را می‌شناختند و چه بسا تعظیم و تکریم می‌کردند.

به تقاطع خیابان فروردین که رسیدیم، یکی از نوارفروش‌های کنار خیابان، که آن روزها فراوان بودند، نوار صدای فروغ را گذاشته بود و پخش می‌کرد. اتفاقاً فروغ داشت آن لحظه شعر «غزل 3» از اخوان را می‌خوانْد... انگار داشت اخوان را صدا می‌کرد. داشت با اخوان حرف می‌زد... ناگهان اخوان، مثل بچه‌های ذوق‌زده، گفت: «فروغه‌ها، فروغه!» چشم‌هایش برق می‌زد و با انگشت به نوارفروشی اشاره می‌کرد. نمی‌توانم احساسم را از آن لحظه‌ی ناب بیان کنم. هنوز از به‌یاد‌آوردن این خاطره احساس معنوی خوشایندی می‌کنم. باورم نمی‌شد که اخوانی که چندماه یک‌بار روبه‌روی دانشگاه می‌آید و با صدای فروغ که گاهی پخش می‌شد هم‌زمان باشد. آخر در آن نوار، فروغ فقط یک شعر از شاعران دیگر خوانده که همان شعر اخوان است. من از اعتقادات عرفانی بویی نبرده‌ام، ولی نمی‌توانم معنویت اخوان را انکار کنم.

به کتاب‌فروشی آگاه رسیدیم. اخوان می‌خواست داخل برود. ایستاد تا با من خداحافظی کند. پرسیدم «کجا می‌توانم باز ببینمتان؟» گفت: «گاهی به کتاب‌فروشی مروارید می‌آیم. البته هر روز نمی‌آیم». با او دست دادم و با شاعر رویاهایم وداع کردم. گمان می‌کردم که باز هم می‌توانم به همین راحتی ببینمش. یک ماه تمام. در همان ساعت‌ها، به شوق دیدنش، آنجا می‌رفتم. بارها از کتاب‌فروشی مروارید، از جوانی که امروز همه‌ی موهایش سفید شده و هنوز ‌آنجا کار می‌کند، می‌پرسیدم که کِی می‌آید و او نمی‌دانست.

 

دوم

دیگر ندیدمش تا این که در آذر همان سال 64، در مراسم یادبود غلامحسین ساعدی در مسجد حجت، در سهروردی شمالی آمده بود. صندلی‌های مسجد پر شده بود و صحن دیگر را برای آقایان باز کرده بودند تا روی زمین بنشینند. اخوان وسط صحن نشسته بود. روبه‌روی در. با قبایی بر دوش. همه به احترام او یا دور صحن نشسته بودند یا پشت سرِ او. انگار نماز جماعتی بود که پیش‌نمازش با سر پایین‌انداخته داشت دعا می‌خواند. وجود معنوی‌اش هرگز از یادم نمی‌رود. اخوان، حتی اگر «پیر» و «مراد» هم نمی‌خواست باشد، هیبت پیران را داشت.

همراه دخترش، لولی، به مسجد آمده بود. لولی را از روی شباهت چهره‌اش با اخوان شناختم. لولیِ لبخند به لب، چشم از پدر برنمی‌داشت. چشمانش به دیدن پدر برق می‌زد. معلوم بود پدر را که می‌دید در دلش قربان‌صدقه‌اش می‌رود.

کفش مشکی کوچولوی واکس‌زده‌اش را که کفش‌‌دار داده بود جلوِ پایش جفت کردم ــ کفش اخوان بود ــ از او پرسیدم: «ارغنون 2 کِی درمی‌آید؟» با همان لحن یگانه‌اش گفت: «اسمش عوض شده. اسمش شده: "تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم" [این عبارت را با چه آب و تابی خواند] امیدوارم امسال دربیاد».

کسانی که در آن لحظه در کنار کفش‌کَنی مسجد بودند و هم‌زمان با اخوان از صحن بیرون آمدند، از جمله یکی دو تا از دوستانم، به یاد دارند که بعضی از کسانی که از کنار اخوان رد می‌شدند دستی به پشت عبایش می‌کشیدند و بر صورتشان می‌مالیدند. انگار پیری، موبدی، یا یکی از کبریاست. تازه فراموش نکنید که مراسم ختم نویسنده‌ای لائیک بود و آن جمعی که آن‌جا آمده بودند چندان مسجدبرو نبودند و اهل عرفان و مکتبی هم نبودند. عده‌ای از نویسندگان و مترجمان بودند که به احترام غلامحسین ساعدی جمع شده بودند. با این حال، دست‌به‌عباکشیدنی را که در آن‌جا دیدم فقط هنگامی دیده بودم که در قم، مردمی که پشت سر آیت‌الله مرعشی نجفی نماز می‌خواندند، بعد از نماز، به عبای او دست می‌کشیدند و دستشان را بر چهره می‌مالیدند. اما اخوان نه پیش‌نماز بود و نه موبد. به نظرم اندیشه‌ی اخوان تلفیقی از اندیشه‌های فردوسی و خیام و هدایت و باورهای شخصی خود او بود.

چند سال گذشت و اخوان را دیگر ندیدم. کتاب تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم درآمد و در این سال‌ها درباره‌ی او خبرهایی شنیدیم؛ از جمله این که گفته بود «ما "بر قدرت"ایم، نه "با قدرت". شیرمردی بود. نادره‌ی دوران بود!

 

سوم

ظهر روز چهارم شهریور 1369، که برای رفتن به مراسم ترحیم دکتر پرویز خانلری آماده می‌شدم، دوستم، محمد پولادوند، تلفن کرد و گفت: «یه خبر بد: اخوان مُرد...» بیست سال می‌گذرد و هنوز از به‌یاد‌آوردن این جمله ستون فقراتم تیر می‌کشد. هنوز مرگ آن یگانه، آن شاعری که نزد من چون خدا می‌نمود، برایم چندان سنگین است که از آن روز تا امروز، نوار صدایش را نمی‌توانم بشنوم. دیوانه‌ام می‌کند.

باری، به مجلس ترحیم دکتر خانلری رفتم. جمعیت از درگذشت استاد توانای زبان و ادب فارسی غمگین بودند،‌ اما مرگ اخوان این جماعت فرهنگی را سوگوارتر کرده بود. سیمین بهبهانی را می‌دیدم که حتی لحظه‌ای گریستن رهایَش نمی‌کند. دست‌هایش، که مثل امروز پیر نشده بود، وقتی که چشم‌هایش را پاک می‌کرد می‌لرزید. صدایش می‌لرزید. مرگ اخوان در 62 سالگی مرگ استاد 77 ساله را تحت‌الشعاع قرار داده بود.

فردای آن روز مراسم خاک‌سپاری اخوان بود که با تغییرکردن محل دفن فقط مراسم بردن پیکر او به بهشت زهرا بود. صبح ساعت 10 به بیمارستان مهر در خیابان زرتشت رفتیم ــ سرباز بودم و مرخصی گرفتم‌ ــ دیروز اخوان همین‌جا مرده بود. کم‌کم جمعیت اضافه می‌شد. همه‌ی اهل قلم را می‌توانستی آن‌جا ببینی. همه غم‌زده و گریان. شانه‌های سپانلوی قدبلند و تنومند از گریستن تکان می‌خورد. عمران صلاحی تا جواب سلام ما را داد نتوانست جلو خودش را بگیرد. شفیعی کدکنی مثل پدرمرده‌ها، از این‌ور به آن‌ور می‌رفت و مراسم را مدیریت می‌کرد. بغض‌ها می‌ترکید و کسی از گریستن خجالت نمی‌کشید. دو ساعتی طول کشید تا اخوان را از سردخانه آوردند. در چند قدمیِ در سردخانه بودم. به ما اجازه ندادند چهره‌اش را ببینیم، ولی عکاسانی از او عکس گرفتند. عکسی از چهره‌ی بی‌نفس او در دنیای سخن چاپ شد...

[ببخشید. نمی‌توانم ادامه دهم. شاید روز دیگری بتوانم این خاطره را هم بنویسم...]

باری، آخرین بار که اخوان را دیدم روز تشییع پیکرش بود که از سردخانه تا ماشین نعش‌کش روی شانه‌ام بود و بر ترمه‌اش ضجه می‌زدم. همه چیزم بود. کاش هرگز آن روز را نمی‌دیدم. کاش به‌جای او  من مرده بودم و او بود و باز می‌سرود.

 

/ 18 نظر / 84 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرنده آبی

از اخوان حال و هوای خوب غروب طوس رو به یاد دارم که با دوستان اهل دل بر سر مزارش بودیم و اشعارشو میخوندیم. و خاطره شما و توصیفتون از حال و وضع اخوان این خاطره قشنگ رو برام زنده کرد. و فکر میکنم شما چقدر خوشبخت بودین و ما چقدر فقیر...

محمودرضا

"باری، آخرین بار که اخوان را دیدم روز تشییع پیکرش بود که از سردخانه تا ماشین نعش‌کش روی شانه‌ام بود و بر ترمه‌اش ضجه می‌زدم. همه چیزم بود. کاش هرگز آن روز را نمی‌دیدم. کاش به‌جای او من مرده بودم و او بود و باز می‌سرود." این بخش آخر از نوشته ی زیبا و به راستی تاثیرگذارتان ما را یاد این شعر او می اندازد که گویی پیامبرگونه راجع مرگ خود سروده بود : "نعش این شهید عزیز روی دست ما مانده است روی دست ما دل ما چون نگاه ناباوری به جا مانده است..."

سایه

سلام هومن جون چندتا نکته تلگرافی-به قول خودت ساندویچی: اول این که من هم همون جا گریه ام گرفت که تو.قشنگ نوشته بودی و برام جالبه: کسی که مثل تو به واسطه اشتغال به حرفه ویراستاری دائم مواظب قلم خودش و دیگرانه و لغت به لغت و فتحه و کسره رو کنترل می کنه،زمان نوشتن از چیزی که به جان و روانش چنگ می ندازه می تونه عنان قلم رو رها کنه و حرف دلشو راحت بزنه.این مهارتیه که متاسفانه بسیاری از هم صنفی های ما از دست دادن.خوشحالم که تو هنوز راحت و بی نقاب می نویسی والا من دیگه خیلی غصه می خوردم!! نکته دوم انتقادیه مربوط به اون بخش از نوشته ات که به اسم بیک ایمانوردی اشاره می کنی.اطمینان دارم که از قلم راست تو چیزی که بوی تحقیر و تخفیف بده بیرون نمیاد اما خب...به نظرم طبیعیست که جوان کنار خیابان_در هر کجا و هر زمان-بازیگر سینما را بشناسد و نه شاعر را.و تازه چه باک!ملت به بیک ایمانوردی و گوگوش و جمیله هم احتیاج دارد تا از دنییای خودش لذت ببرد، همان قدر که ما به اخوان و شجریان و کیارستمی احتیاج داریم تا از دنیای خودمان حظ ببریم.زمانه خوب برای ما ، هومن جان، زمانه ای می شود که من و تو بتوانیم اخوانمان را بر چشممان بنشانیم و

چه حس خوبيه ديدن و صحبت كردن با آدماي بزرگ. خصوصا وقتي كه آدم مي‌دونه ديگه همچين فرصتي نيست. خوش به حالتون

دمادم

چون نگاه ناباوری جا مانده است. آن سال ها یادم می آید که خبر آوردند برای خاکسپاری اش در توس سنگ اندازی می کنند. بعد هم که سنگ پرت افتاده ای را در گوشه ای حیاط آرامگاه فردوسی به مزار اخوان اختصاص دادند اما همان ها فراموش کردند که حکیم توس هم وقتی رفت، از مرده اش چنین ترسیده بودند و بزرگی نه به سنگ مزار که شعرهای اوست که هنوز هم دارد با جوان ترین ها زندگی می کند: سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت سرها در گریبان است. با خاطره تان با شما همرا شدم و تمام تلخی مرگ این عزیز را با شما گریستم.

سایه

کامنتم نصفه افتاده بود!!چرا؟!

به یاد مارک اسموژینسکی

shabdar2007.blogfa.com

سعید رضوانی

هومن جان، همیشه شاد می¬شوم، وقتی می¬بینم که کسی قدر شعر اخوان را می¬شناسد، شاعری که در سالیانی دور نقش بزرگی در رشد و شکوفائی شعر مدرن نوپای فارسی ایفا کرد، شاعری که در کنار نیما و شاملو صاحب یکی از سه زبان شاخص شعر مدرن فارسی و به گمانِ من استوارترین زبان آن است، و سرانجام شاعری که بیش از هر شاعر دیگر میراث کلاسیک شعر ما را برای شعر مدرنمان زنده کرد، تا چشممان تنها به دست دیگران نباشد. از عجایب کار و بار ما یکی هم این که "سوپرمدرنها"مان خیلی زود نه تنها دینی را که اخوان به گردن شعر مدرن فارسی دارد، فراموش کردند، بلکه حتّی مدرنیسم شعر او را منکر شدند، یعنی کوشیدند تا او را از گروه شاعران مدرن خارج کنند، و باز از عجایب کار و بار ما این که منکران مدرنیسم شعر اخوان درست به همان خصوصیات شعر او استناد کردند که موجب اهمیت ویژۀ اخوان در شعر مدرن فارسی هستند، یعنی زبان او و بهره¬گیری استادانه او از کلاسیسیسم به سود مدرنیسم. نمی¬دانم، به¬جز نزد ما، در کجای این جهان ممکن است، شاعری به عظمت اخوان این¬گونه مورد بی¬مهری واقع شود.

ميله بدون پرچم

سلام يادش گرامي ... من هم يك خاطره اي دارم كه اينجا نوشتم http://hosseinkarlos.blogsky.com/1389/03/24/post-13/

سلمان

کاش من هم یک بار دیده بودمش یا کفشش رو جفت کرده بودم.