تردید و فاجعه

در نمایش‌نامه‌ی هملت، اثر شکسپیر، هملت می‌تواند از ناپدری و قاتل پدر خود انتقام بگیرد. همه‌چیز آماده‌ی به‌مقصودرسیدن است، ولی چندان درنگ می‌کند که صحنه‌ی شمشیربازی پیش می‌آید و شمشیری زهرآگین گرترود و لایرتیس و کلودیوس و سرانجام هملت را از پای درمی‌آورَد.

در نمایش‌نامه‌ی سوءتفاهم، اثر آلبر کامو، ژان پس از سال‌ها به مهمان‌سرایی می‌آید که مادر و خواهرش آن را اداره می‌کنند. ژان خود را با نام دیگری معرفی می‌کند؛ زیرا می‌خواهد آن دو را غافل‌گیر کند و به سرزمین آفتاب و خوش‌بختی ببرد، ولی مادر و خواهرش، که مسافران ثروتمند هتل را می‌کشند و پولشان را می‌دزدند، با او نیز چنین می‌کنند و، پس از قتل، مدارک شناسایی او را از جیبش بیرون می‌آورند و به هویت او پی می‌برند.

*     *     *

اما تردید چیست؟ تردید شناخت یا تصمیمی ناکامل است که با گمان آمیخته. تردید زاده‌ی ناآگاهی و اطمینان‌نداشتن است. آدمی هنگامی درباره‌ی امری تردید می‌ورزد که بر آن اِشرافی نداشته باشد. تردید فاجعه می‌آفریند. تردید نوعی قمار است که به باخت قهرمان می‌انجامد. اگر سیب خود را با دیگران هم‌سرنوشت می‌کرد، اگر سهراب، به‌جای جُستن پدر، خود را معرفی می‌کرد، اگر هملت، بعد از آن نمایش بازسازی‌شده، زودتر دست‌به‌کار می‌شد، اگر ژان خود را زودتر معرفی می‌کرد، این همه فاجعه رخ نمی‌داد. اصرار بر غافل‌گیرکردن دیگران به قیمت پنها‌ن‌کردن حقیقت بیش از آن که به کمال مطلوب برسد، آماده‌ی ویران‌کردن است. ولی یادمان باشد که متن‌هایی ادبی می‌خوانیم و این تردید و فاجعه از وضعیت‌های داستانی و به‌ویژه تراژدی است. ولی این هم یادمان باشد که ما در ادبیات زندگی نمی‌کنیم و اشکالی ندارد که از ادبیات برای زندگی خود پند بگیریم. دست‌کم ارزش آن را دارد که تردیدمان به فاجعه نینجامد.

/ 3 نظر / 12 بازدید
درخت ابدی

دست مریزاد. تا جایی که یادم میاد توی زندگی شخصی هم تردید گاهی به فقدان، حسرت، و کلا واقعه ی جبران ناپذیری ختم شده. درست می گی، ادبیات درس های زیادی برای بهتر زندگی کردن داره، و این فقط یکی از کارکردهاشه.

اکرم

همانطور که گفته‌ای اگر تعلل به سبب اصرار بر غافلگیری باشد نه تنها ویرانگر بلکه مبتذل است. تردید از سر نادانستن و اطمینان نداشتن اما داستان دیگری دارد. سخن شما درست است اما این داستان سوی دیگری نیز دارد و آن اینکه تردید می‌تواند مانع بسیاری از فجایع نیز بشود. تصور کنید کسانی که بی هیچ تردید به قتل مخالفان می‌پردازند و ابزار دست دیکتاتورها می‌شوند اگر لختی تردید کنند بسیار فجایع برای ایشان و دیگران اتفاق نخواهد افتاد. تردید نیز مثل بسیار مفاهیم دیگر از آنجا که با انسان سروکار دارد ابعاد و جنبه‌های بسیاری را شامل می‌شود. وقتی پای انسان در میان باشد هرگز نمی‌توان گفت چه عاملی قطعا چه تاثیری خواهدداشت. به قول آن مرد: شما بگویید که تا بگویم چه؟!

از دیار نجف آباد

دارم تلاش میکنم که اینگونه نیز باشم... مگه نیست: تا سلام نکنم؛ جوابی نشنوم..... پس:.... سلام و درود درباره ی موضوع: همانطور که خودتان فرموده اید وقتی که انسان به موضوعی اشراف ندارد یعنی تردید... مهم آن است که گاهی میدانیم و تلاش هم میکنیم و سعی هم میکنیم مانع رخداد تراژدی بشویم؛ ولی آنکه بر حکم لا شک خود تردید ندارد؛ چنان میکند که مرا در همه چیز....از اعتقادم گرفته تا ..... تردید کنم. بدرود........تا بعد..... لطفاً افتتاح سایت تخصصی را در وبلاگ نیز خبررسانی کنید....ارادتمند حمید ایالت میزوری