آن که غلط می‌دانست و آن که غلط می‌دید!

در اسرارالتوحید حکایتی هست که لابد آن را خوانده یا شنیده‌اید: ابن سینا و ابوسعید ابوالخیر مدت‌ها مکاتبه داشته‌اند تا این که روزی ابن سینا، بزرگ‌ترین فیلسوف آن روزگار، به خانقاه شیخ ابوسعید، بزرگ‌ترین عارف آن روزگار، می‌رود و سه روزی با هم خلوت می‌کنند و پس از آن‌که از خلوت بیرون می‌آیند، مریدان ابوسعید از ابن سینا می‌پرسند «شیخ را چگونه یافتی؟» و ابن سینا پاسخ می‌دهد: «هرچه من می‌دانم او می‌بیند!» و مریدان از ابوسعید می‌پرسند که «ای شیخ، بوعلی را چون یافتی؟» و بوسعید می‌گوید: «هرچه ما می‌بینیم او می‌داند!»

پس، به تعبیری، دیده‌های ابوسعید و دانسته‌های ابوعلی برابر است و اشکال این برابریابی‌ شاعرانه و عرفانی این است که اگر یکی از این دو را نقد کنیم، آن دیگری هم نقد می‌شود.

دیده‌های ابوسعید را نمی‌توان نقد کرد چون آن‌ها را خود بیان نکرده و تازه اگر در تذکره‌هایی چون اسرارالتوحید شاگردانش نوشته باشند، این‌ دیده‌ها را به زبانی هنری و غیرعلمی بیان کرده‌اند که داده‌های آن محتمل صدق و کذب نیست.

اما آثار ابن سینا، به‌جز حی بن یقظان، به زبانی علمی نوشته شده و داده‌های علمی محتمل صدق و کذب است و می‌توان آن‌ها را نقد کرد؛ مثلاً، کافی است به این فکر کنیم که جهان ابوعلی سینا جهان بطلمیوسی است؛ جهانی که مرکز آن زمین است و سایر اجسام آسمانی، از جمله خورشید، بر گرد آن می‌چرخند. پس هم ابن سینا غلط می‌دانسته و هم ابوسعید غلط می‌دیده.

به هر حال سؤالی است!

/ 9 نظر / 9 بازدید
رامک

دنیای عرفان منظومه ایست با مختصات خودش. از بیرون می شود آن را نقد کرد، نادیده گرفت و... اما اگر بتوانیم هربار که سر و کارمان به متون عرفانی می افتد برای لحظاتی وارد آن منظومه ی فکری شویم دیگر نمی توانیم به راحتی نقدش کنیم. البته که این حرف من نه منکر حرف شماست و نه پاسخگوی سوالتان

rs232

فرق دانستن و دیدن همچون فرق یافتن و بافتن است.

rs232

البته منظورم دیدن از نوع شهود و یا دیدن سماوی است نه دیدن آدمیزادی

احسان

عرفا خود ادعاي علمي بودن ادعاهايشان را ندارند و با اين‌كه ادعاهايشان صدق و كذب ناپذير باشد و علمي نباشد هيچ مشكلي ندارند و چه بسا به اين غيرعلمي بودن سخنانشان مباهات هم كنند. اما اين‌كه جهان ابن‌سينا بطلميوسي است براي نقد انديشه‌هاي او مفيد نيست و حداكثر بخشي از گزاره‌هاي او را ابطال مي‌كند. چنان‌كه نظام فلسفي كانت كاملا وابسته به فيزيك نيوتوني است و با در هم ريختن آن به فلسفه‌ي او ضربه بزرگي خورد اما اين براي نقد فلسفه‌ي كانت كافي نيست. با عرض پوزش

درخت ابدی

همچین هم معلوم نیست ابوسعید چقدر می‌دونسته. فقط می‌شه گفت آدم بااحساسی بوده.

اكرم

به نظر می‌رسد که این داستان را دوستداران ابن‌سینا ساخته باشند که اتهام بی‌دینی او را رد کنند و البته خود بهتر می‌دانید که چنین ملاقاتی از نظر تاریخی نمی‌تواند صحت داشته باشد. ضمنا دانسته‌های این سینا در اینجا یعنی دانسته‌های دینی او و نه آگاهی‌های علمی‌اش. چون اگر موضوع این دیدن و دانستن واحد نباشد اصولا بیان یکی بودن آنها بی‌معنی خواهد بود. بگذریم از اینکه خود این داستان شان ابوسعید را بالا می‌برد و ابن‌سینا را به نوعی تحقیر می‌کند زیرا آگاه بودن از تجارب عرفانی و آموزه‌های دینی (دانستن آنها) هیچ اهمیتی ندارد و از همگان برمی‌آید حال آنکه دیدن به معنی شرکت جستن در آنهاست.

شکوفه

سلام شادم که افتخار شاگردی شما را دارم.

طيبه مهريزي

درود و عرض ارادت یعنی این داستان سندی بر واقعیت بودنش هم هست! کمی عجیب به نظر می‌رسد و پاسخ به سوالی با چنین مقدمه‌ای را سخت می کند. بیشتر با نظر دوستمان اکرم موافقم. بدرود