خودی‌ها و نخودی‌ها در 335 سال پیش

در همین روز [14 ژوئیه‌ی 1676]، صدراعظم به عرض شاهنشاه [شاه‌عباس دوم صفوی] رسانید که یک عده از جوانان اعیان و اشراف مست کرده، در جوار کاخ همایونی موجب اختلال گشته‌اند. حسب‌الامر، به تمامی سربازان و افسران فرمان داده شد که مِن بعد هر کس را در کوچه مست و مخمور بیابند همان جا شکمش را پاره کنند. فقط کسانی که جواز ممهوری به مُهر کوچک همایونی در درست دارند. از مجازات معاف خواهند بود. شاهنشاه فی‌الفور دستور داد برای تمام رجال و بزرگان معتاد به مشروب و عادی به فسق و فجور از این جوازها اعطا شود. شکم پاره کردن به مثابه‌ی اعدام یا دارزدن و سربریدن در مغرب‌زمین می‌باشد؛ منتها این مجازات سخت‌تر و صعب‌تر است. (سیاحت‌نامه‌ی شاردن)

/ 8 نظر / 45 بازدید
اکرم

شخصی خردمند گفته است: فقط دو نوع قانون وجود دارد قانون زنان و فقرا و قانون آقایان! حقیقت این است که این جمله تقریبا از گذشته تا کنون درباره همه جوامع صحت داشته و همواره قانون فقط شامل فقرا و زنان می شده و نجبا و نجیب‌زادگان! در همه چیز آزاد بوده اند.

سفینه ی غزل

عجب ملغمه ای بوده این شاه. پسر می کشته ، برادر را نابینا وپدر را زندانی می کرده. هفتاد هزار گرجی را بیست روزه قتل عام می کرده.تازه حتما" شنیده اید که جلادانی داشته که به دستور شاه خاطیان را زنده زنده می خورده اند.در عین حال پای برهنه تا مشهد شمع به دست میرفته. در چنین دوره ی درخشانی که پایه گذار دوره های درخشان تری هم بوده است، سفره کردن شکم غیر خودی و معاف خودی از تنبیه عادی به نظر می رسد.

هوتن

با درود من موضوع را کاملا" درک نکرده ام. آیا اینجا صحبت از این است که قوانین برای خودی و غیر خودی فرق میکند؟

درخت ابدی

چه عدالتی! 335 روز بعد...همین آش و همین کاسه.

سفینه ی غزل

سلام فکر کنم حق با شماست. تو درس تاریخ همیشه ضعیف بودم.[افسوس]

سید جمال طباطبایی

سلام همکلاسی به ما هم سر بزن منتظرم امروز بروزم ممنون از قدمهای زیبایتان یاعلی

پرنده آبی

سلام. صعت یعنی چی؟ احتمالا صعب نبوده؟[سوال]

شکوفه

خدا رو شکر امروز از این خبرا نیست!!!!!!!!!!!!!![قهقهه] باور کن!!!!!!!!