شعر‌گونه‌هایی از کلیله و دمنه

در این نزدیکی، آب‌گیری می‌دانم که آبش به صفایْ پرده‌درتر از گریه‌ی عاشق است و غمّازتر از صبح صادق.

دانه مادام که در پرده‌ی خاک نهان است هیچ‌کس در پروردن او سعی ننموده. چون نقاب خاک از چهره‌ی خویش بگشاد و روی زمین را زیور زمردین بست، معلوم گردد که چیست.

تو را به مرغزاری برم که زمین او چون کلبه‌ی گوهرفروش به الوان جواهر مزیّن است و هوای او چون طبل عطار به نسیم مشک و عنبر معطر.

مرغزاری که نسیم آن بوی بهشت را معطر کرده بود و عکس آن روی فلک را منور گردانیده از شاخی هزاران ستاره‌ی تابان و در هر ستاره هزار سپهر حیران.

سیمرغ سحرگاه در افق مشرقی پروازی کرد و بالِ نورگستر خود را بر اطراف عالم پوشانید.

نقاب ظلمت از جمال صبح جهان‌آرای بگشاد و شاه سیارگان عروس‌وار در جلوه‌گاه مشرق پیدا آمد.

شاه سیارگان به افق مغرب خرامید و جمال جهان‌آرای را به نقاب ظلام بپوشانید. سپاه زنگ، به غیبت او، بر لشکر روم چیره گشت.

/ 9 نظر / 12 بازدید
اکرم

استاد عزيزم دوست مهربانم با اينكه زحمت بسيار كشيده اي و حقا نمونه هاي زيبايي هم نوشته اي اما من يكي كليله بخوان نيستم!!!! كه اهميتي هم ندارد اما دلم مي گيرد از خواندن نثرهايي كه آغازگر انحطاط و ضعف زبان فارسي هستند. كتابهايي مثل كليله كه اگرچه در اوج رسيدگي و پختگي به نظر مي رسند اما تخم فساد و گنديدگي زبان فارسي در آنها نمايان است. درست مثل ميوه اي كه از شدت رسيدگي علائم فساد و گنديدگي را از آن ميتوان حس كرد.

رامک

می توانم خواهش کنم نظر خودتان را در مورد واحدهای درسی رشته ی ادبیات بنویسید؟ بعد از این سالها در مورد واحدهایی که می گذرانیم (فارغ از چگونه گذراندشان) حرف زیاد دارم. دلم می خواهد نظر شما را هم بدانم.

عاقله

ای بابا چرا انقدر خشونت اکرم جان؟! [ناراحت]

درخت ابدی

مرسی از نمونه ها، ولی این کتاب هر کاری ش کنی، دوست نداشتنیه. کلیله نثرِ ناب نیست، نثر آلوده به شعره. هر چقدر هم فاضل پسند باشه به نظرم یکی از کتاب های بد فارسیه.

رامک

من موافقم که بنویسم. دوست دیگری هم دارم که مایل به نوشتن است. اگر تاریخی را مشحص کنید که همه در آن روز بنویسیم، می توانیم به وبلاگ های دیگر هم لینک دهیم و فکر کنیم اینطوری بحث از زوایای مختلف دیده میشه البته اگر شما و آقای درخت ابدی با این پیشنهاد موافق بودید، تاریخش را خیلی زود تعیین نکنید لطفا

رامک

همین زمان هایی که فرمودید خیلی هم خوبه. مرسی

سید جمال طباطبایی

سلامی دیگر بر شما بزرگوار از نوشتهات کمال بهره را بردم وبران شدم که در وبلاگ خودم اگر دلیل فضل نباشد مطلبی ساده بنویسم .......باتشکر

سید جمال طباطبایی ازاد

استاد عزیز بنده متاسفانه ناشی بودم سایت کارم در اطلاعات وب داده بودم اون سابت شغلی من هست مربوط به کارم در کترینگ است وب فارسی من اینه ostadvashagerd ضمنا من باز ناشی بودم چندتا وب درست کردم روی اسمم کتیک کنی میاید 3 تا وب

سید جمال طباطبایی ازاد

باسلام مجدد ومعذرت خواهی وب من هین است که مینویسم www.ostadvashagerd.persianblog.ir اصلا در گوگل فارسی نام مرا کامل سرچ کنی سه تا وب میاید سید جمال طباطبایی ازاد با ارزوی بهترینها دوست گرامی]