آن که گفت و آن که نگفت

سال‌ها پیش، وقتی عضو کانون فیلم وزارت ارشاد بودم، با دوستم شبی به تماشای فیلم مشهور «سال گذشته در مارین‌باد» رفتم. طرح داستان فیلم این بود که مردی بارها و بارها با زنی ملاقات می‌کند و می‌خواهد به زن بگوید که پارسال با او در جایی که معلوم نیست کجا بوده دیدار کرده؛ دیداری که اصل وقوع آن هم جای تردید است. خلاصه همه‌ی فیلم صحنه‌های مکرر ملاقات آن آقا و آن خانم بود و گفتن این حرف که ما همدیگر را پارسال جایی دیده‌ایم و این صحنه مکرر و سرسام‌آور بر مغز تماشاگر بی‌نوا کوبیده می‌شد.

آن‌هایی که عضو کانون بودند به یاد دارند که وقتی فیلمی تمام می‌شد، تماشاگران، هنگام خروج، مجادله‌های پرحرارتی می‌کردند که گاهی بحثشان در پیاده‌روهای اطراف هم ادامه داشت.

آن شب، بعد از پایان فیلم، سکوتی زمستانی فضای مرحوم سینما شهرقصه را فراگرفته بود. فقط صدای پای تماشاگران به گوش می‌رسید و بسته‌شدن بی‌احساسِ صندلی‌ها. اگر مرا به بدبینی متهم نکنید، می‌خواهم بگویم که از آن جماعت «فیلم‌ببین حرفه‌ای» یا کسی فیلم را نفهمیده بود و یا کسی از فیلم خوشش نیامده بود و در هر دو صورت جرئت بیان هیچ کدام از این دو را نداشت.

در آن سکوت محض، فقط یک نفر صدایش شنیده شد که به دوستش که چند قدم جلوتر از او بود گفت «من هیچی نفهمیدم!» آن شخص من بودم.

*  *  *

بارها به این فکر کرده‌ام که چرا جرئت نداریم نفهمیدن خود را اذعان کنیم یا چرا باید سلیقه‌ای مشابه سلیقه‌ی دیگران داشته باشیم و باید از هرآنچه نزد اهل قلم و جامعه‌ی فرهنگی هنجار محسوب می‌شود بپسندیم، وگرنه به عوام‌گرایی و نفهم‌بودن متهم می‌شویم. یعنی همه‌ی جماعت فرهنگی ناچارند فقط فیلم‌های خاصی را بپسندند، موسیقی‌های خاصی را دوست داشته باشند، صدای خوانندگان خاصی دل‌خواهشان باشد، شاعرانشان، هنرمندانشان، فیلم‌هایشان، تفریحات و تفریح‌گاه‌هایشان، و هر آنچه سلیقه در آن نقش دارد مشترک و مشابه باشد.

آیا این هنجار عمومی جامعه‌ی روشن‌فکران وحی مُنزل است و تخطی از آن جایز نیست؟! بهتر نیست یک بار جرئت کنیم و به‌جای ادای همدیگر را درآوردن و خود را مثل دیگران نشان‌دادن، جرئت داشته باشیم و حرف خودمان را بزنیم؟! تا کی می‌خواهیم سلیقه‌ها و استعدادها و تجربه‌های شخصی به‌قیمت تشابه با دیگران سرکوب کنیم؟!

یعنی یکی نیست که مظاهری از سینمای مدرن را دوست نداشته باشد؟! یکی نیست که به‌صراحت بگوید صدای گلپا را از صدای شجریان بیش‌تر دوست دارد؟! یکی نیست که بگوید من شعرهای حافظ را دوست ندارم؟!

*   *   *

می‌خواهم از خودم شروع کنم. هر کس می‌تواند با این سلیقه‌ها که خواهم نوشت مرا به داشتن نگاهی عوامانه متهم کند، ولی باکی نیست و می‌دانم که در عوض شناس‌نامه‌ی فرهنگی و فکری و سلیقه‌ای خودم را دارم:

من هنوز نفهمیده‌ام که عرفان چیست و دست‌کم چیزهای متنوع و متضادی را که به اسم عرفان معرفی می‌شود نمی‌توانم از یک مقوله بدانم.

رنه مگریت را بیش از دالی و هر دو را بیش از پیکاسو دوست دارم. راستش خیلی از کارهای پیکاسو را نمی‌فهمم.

صمیمیت شعرهای سبک خراسانی را بیش از حرف‌های تکراری سبک عراقی دوست دارم.

فروغ شاعر من نیست و در خلوت خود شیمبورسکا نمی‌خوانم و از میان شاعران زن سیمین بهبهانی را بیش‌تر از فروغ دوست دارم.

به‌رغم ترجمه‌های درخشان و دکلمه‌ی زیبای شاملو، نتوانسته‌ام لورکا را دوست داشته باشم و ماجرای قتل شاعر به‌نظرم احمقانه جلوه می‌کند.

فوتبال را دوست دارم. استقلال را بیش‌تر از پرسپولیس، ولی برایش یقه جر نمی‌دهم و عمدتاً از پیروزی تیم‌های شهرستانی خوش‌حال‌تر می‌شوم تا پیروزی آبی‌ها بر قرمزها.

کارهای محسن نامجو را نه دوست دارم، نه می‌فهمم.

علی شریعتی با آن گفته‌های لوس و کلی‌بافانه‌اش که چپ و راست و کافر و مسلمان و سبز و سیاه از او نقل می‌کنند، بیش از آن که در نظرم متفکر جلوه کند، شاعر دست‌دومی می‌نماید که می‌کوشد به زبان مصلحان و پیامبران باستانی سخن گوید.

موسیقی اصیل ایرانی، به‌خصوص آواز، را دوست ندارم و به‌جای چهچه، که هنوز علت تولید این صدا را نمی‌فهمم، ترجیح می‌دهم موسیقی بی‌کلام و آرام غربی را گوش دهم.

از شعرهای براهنی و اداهایش حالم به‌هم می‌خورد و شعرهای سپهری و بیش‌تر از آن شعرهای قیصر امین‌پور به نظرم بسیار لوس است، ولی رمان زیبای حجازی را رمانی خوب می‌دانم و شعرهای اخوان و نادرپور و خوئی و بعضی کارهای رویایی را بسیار دوست دارم.

توپ‌مرواری را شاه‌کار هدایت می‌دانم، حتی اگر نود سال باشد که در گوشمان کرده باشند که شاه‌کار هدایت بوف کور است و بس.

فقط شاملوی دهه‌های چهل و پنجاه را دوست دارم با آن چهره‌ی زنده و شعرها و دکلمه‌های نابش، ولی بیست سال آخر عمرش را با آن نظریات عجیب و ادبیاتی که به اسم شعر می‌گفت و دکلمه‌اش با دندان‌های مصنوعی را دوست ندارم.

از شخصیت و قلم گلشیری و آل‌احمد خوشم نمی‌آید و به نظرم مقاله‌ی مشهور «پیرمرد چشم ما بود» بسیار بیش از ارزش آن شهرت یافته.

نقاشی‌های فرشچیان و ایران درّودی و سپهری به نظرم تکراری و خسته‌کننده است، ولی حاضرم بعضی از تابلوهای محمد احصایی و پرویز کلانتری را ساعت‌ها تماشا کنم.

*   *   *

خلاصه این که هیچ لزومی نمی‌بینم که در ظاهرْ سلیقه‌ام را مشابه دیگران کنم و حتماً‌ کسانی را ستایش یا نکوهش کنم که هنجار جامعه‌ی فرهنگی امروز باشد. ترجیح می‌دهم آن را که دوست دارم در خلوتم هم دوست داشته باشم.

اما نداشتن سلیقه‌ی مشابه با دیگران نباید به معنای این باشد که با هرچه دیگران می‌گویند حتماً باید مخالف بود. این دیگر لج‌بازی و خودنمایی است. خیلی از سلیقه‌های من هم مثل بیش‌ترِ اهل فرهنگ است؛ منتها این که آن‌ها را نگفتم برای این بود که مکرر بود و آشنا و هیچ ارزشی نداشت. هرچند گمان نمی‌کنم گفتن این‌ها هم که نوشتم ارزشی داشته باشد. اما از این که شناس‌نامه‌ و عینک خودم را دارم خوش‌حالم.

/ 34 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اكرم

آقاي حسين گمان كنم بهتر است شما خودتان دوباره شريعتي را بخوانيد. كاري ندارم كه شريعتي برآيند زمانه خودش بود اما آيا مي‌توانيد كتابها (سخنراني‌هاي) هيجان‌زده و جملات سوزناك سانتي‌مانتال او را خوانده باشيد و او را چيزي بيشتر از شاعري دست دوم بدانيد؟ هركس كه كمي جامعه‌شناسي (در حد خودماني‌اش هم!) بداند مي‌فهمد كه شريعتي بيش از هرچيزي سخنراني منبري و هوچي و سانتي‌مانتال بود. نقدهايي را هم كه بر آثار او نوشته شده بخوانيد و مطمئن باشيد كه كساني مثل آقاي عباسپور بسيار بيش از شما با افكار و كتابهاي او آشنا هستند.

حسین

سلام. چه مقدمه ای! چه نتیجه ای! بالاخره به نظر شما مسخره کردن بد هست یا نه؟ اگر هست، شما چه کار به مسخره کردن شریعتی و شاملو و ... دارید. کار غیر اخلاقی ، غیر اخلاقی است و انجام دادن آن توسط امثال این بزرگان هم آن را اخلاقی نمی کند. حرف من این است: شما که به خاطر همین نوع اعمال شاملو و شریعتی و... آن هارا قبول ندارید چرا خودتان این اعمال را انجام می دهید؟

شیوا

حرفهاتون حرف حسابه ؟!آفرین

علی

سپاس از توجهتون. منظور من از الیناسیون شریعتی این بود که او در چند دهه گذشته در این مورد که انسان‌ها وقتی می‌خواهند ادای متجددها یا به‌قول امروزی‌ها ادای روشنفکر‌ها را در بیاورند از چیزهایی هم که درواقع متنفرند، چون الینه شده‌اند و دیگر خودشان نیستند، احساس رضایت می‌کنند. او گوش‌کردن سمفونی را مثال می‌زند که بسیاری از غربیان متنفرند اما آقا یا خانم ایرانی که متجدد یا متفکر شده، هر چند چیزی از آن را نمی‌فهمد اما همواره در حال گوش‌کردن سمفونی‌های باخ و موتزارت است. جرا’ت ندارد که بگوید "من از سمفونی بدم می‌آید". حرف من این است که سخن درست و به‌جای شما قبلا هم گفته شده اما "کو گوش شنوا".

صد سال تنهایی

آقای عباسپور بهتر نبود در جواب آقای کاوه که گفته اید " شما جزو معدود كساني بوديد كه منظور اين مخلص را فهميده‌ايد. حتي بعضي از دوستان، به‌جاي فهميدن منظور بنده، فهرستي از سليقه‌هاي خود را بيان كرده‌اند " به جای افعال فهمیده اید یا فهمیدن از متوجه شده اید یا متوجه شدن استفاده می کردید تا فهم دوستان دیگر که احیانا با شما هم عقیده نبودند زیر سوال نرود ؟ از شما با این وبلاگ قشنگ و بازدید کننده خوب انتظار بیشتری می رود . امیدوارم که از انتقاد بنده ناراحت نشده باشید . درضمن سری هم به ما نمی زنی منتظرم .

رامک

چه خبر شده!!! من یک پستی نوشتم مبنی بر اینکه باید درک کنیم چرا ادیبان کهن به شعر نو روی خوش نشان ندادند. چه شد!!!! http://letterbox.blogfa.com/post-249.aspx

نگار

به یک چیزی تازگیها معتقد شده ام...این که خیلی وقت ها نظرات و سلیقه های آدمهای دیگر ممکنه کاملاَ با تو متفاوت باشند ها، اما هرچه فکر می کنی می بینی مشکلی با اون فرد نداری و خیلی هم باهاش راحتی. تقریباَ هیچ ربطی به پستتان نداشت اما یکهو وقتی خواندمش این به ذهنم رسید. عفو بفرمایید.

علی اصغر رمضانی

با سلام. 1- رک گویی شما کم نظیر است. 2- موافقم که آدم باید نظرش را به دروغ به نظر دیگران واببسته نکند. 3- آوردن خاطره ای از آلن رنه ، کارگردان 88 ساله ی ِفرانسوی فیلم سال گذشته در مارین باد(1961) ، که جدید ترین اثرش علف های وحشی (2009) است، در باره ی واکنش متفاوت مخاطبان فیلم سال گذشته در مارین باد بی فایده نیست. او می گوید : " تما شاچیان در 45 دقیقه ی اول فیلم واکنش خیلی بدی به آن نشان دادند، بعضی ها می خندیدند، بعضی ها قهقهه سر می دادند و خیلی ها هم پا به زمین می کوفتند. تمام این صحنه ها حدود 40 دقیقه به طول انجامید. از سالن خارج شدم و به مسولان سالن گفتم لطفا چراغ های سالن را روشن کنید و به این نمایش مسخره پایان بدهید، ولی قبل از آنکه آنها کاری بکنند، تماشاچیان واکنش خود را تغیر دادند و شروع به دست زدن کردند ، بعد ساکت شدند و بقیه فیلم را در سکوتی سنگین تماشا کردند و در آ خر فیلم هم کلی ابراز احساسات کردند. " 4- ولی من سال گذشته در مارین باد را که" فیلم نامه ای رمز آمیز و موسیقی متن غریب " دارد، دوست دارم.

الی

وقتی مطالب شما را می خونم یاد همسرم می افتم مثل شما فکر میکنه خیلی خوب می نویسین نمی شناسمتون ولی با این مطالب کم کم دارم می شناسمتون و با نوشته هاتون ارتباط برقرار می کنم کلا با شما موافقم همیشه تو ذهنم این مطالب بود اما نه به زبون آوردم و نه جایی نوشتم وقتی اینجا خوندم انگار حرفای دلم را زدین البته نه اینکه من نظراتم عین شماست مثلا من از محسن نامجو و کاراش خوشم می آید کلا با شما موافقم , حتی تو قشر روشنفکر هم هیچ دو نفری را نمیشه پیدا کرد که نظر ها و سلیقه هاشون یکی باشه مرسی مرسی

شاگرد شما

سلا م منم بعضی ازنظرات شما را می پسندم این خوبه که ادم وقتی چیزی رو نمی فهمه الکیسرشو تکون نده