علم و عمل

بارها شنیده‌ایم که علم و عمل آدمی باید یکی باشد، ولی انگار درست در این نکته غور نکرده‌ایم.

همیشه شعرهایی از این دست الگوی تربیتی ما شده است:

چون علم و عمل تو را برابر گردد

کام دو جهان تو را میسر گردد

معنای این حرف این است که هر کس هرچه می‌گوید باید به آن عمل کند. کافی است چند مصداق از این حرف را مثال بیاورم:

آیا نیوتن، برای اثبات جاذبه، ناگزیر بود هر روز خود را از روی شاخه بیندازد؟

آیا داروین، برای نشان‌دادن فرضیه‌ی تکامل خود، می‌بایست خود را تبدیل به گونه‌گونه‌ی جان‌داران کند؟

آیا اینشتاین، برای اثبات قانون نسبیت، می‌بایست با سرعت نور حرکت کند؟

آیا به قول کافکا تابلوی راه‌نما باید به راهی برود که نشان می‌دهد؟

وانگهی، مگر عقل آدمی فقط از ایجاب است؟ مگر کسانی که سلبی به نتیجه‌ای رسیده‌اند نمی‌توانند آن را علم خود بدانند؟ مگر توی همین تهران ِ خودمان وانت‌بارهایی ندیده‌ایم که پشتش نوشته: «عاقبت مدرسه نرفتن»؟ بسیارند پدران درس‌نخوانده‌ای که فرزندان خود را به درس‌خواندن وامی‌دارند که مبادا سرنوشتی مشابه بیابند. رسیدن به علم لزوماً نه ایجابی، که گاهی سلبی است.

*   *   *

به نظر می‌رسد «برابر کردن علم و عمل» فقط مربوط به امور ایمانی و اخلاقی بوده باشد و مفهوم «علم» در معنای امروزین آن مد نظر نیست. «برابر شدن علم و عمل» را خطاب به کسانی ساخته‌اند که اگر میان حرف و عملشان تناقضی می‌دیده‌اند درباره‌ی شخصیتشان قضاوت دیگری می‌کرده‌اند. علم و عمل و منطبق‌بودن این دو فقط خطاب به واعظانی است که در خلوت آن کار دیگر می‌کنند. همان‌هایی که علمشان به معنای امروزه علم نیست.

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شکوفه

سلام ای میلم را زنده کردم[هورا] انگار در اداره سایش سنگها را تجربه می کنم، کاش لطافت رود هم افزوده می شد

محمد صالحی

با سلام متنی که نوشته اید فقط خطاب به "واعظانی که در خلوت آن کار دیگر می‌کنند" نمی باشد. شعری که اشاره نموده‌اید در بد گویی از کسانی که علم و عمل یکسان ندارند سروده نشده و همانگونه که در مصرع دوم آمده فایده آن را برای ما متذکر شده اند. بدیهی است که افراد جامعه ما هم به جملاتی اشاره می‌کنند که در عملشان تناقضاتی دیده می‌شود. با تشکر

behnam

بر این پایه باید واژه دانش را نه در کنار بلکه در روبروی علم جای داد.

درخت ابدی

طبق یه حدیث- اگه اشتباه نکنم- "العلم علمان: علم‌الادیان و علم‌الابدان." از این دید اگه نگاه کنیم، برابری علم و عمل به معنای دین‌داریه. و البته، مراتب عمل به علم مدعیان رو هم بارها و بارها دیدیم و همچنان می‌بینیم.

درخت ابدی

پیام جمعی از خوانندگان: کامنت‌های ما را آزاد کنید![نیشخند]

درخشان

سلام خیلی ظریف ودقیق گفته بودید. علم نتیجه عمل پزشکی است که سندرمی خاص به اسمش در جهان ثبت شده یا محققی که حاصل عمری دود چراغ خوردنش چراغ راه دیگران است. نه مختص رطب خورده هایی که منع رطب می کنند.

behnam

معادل واژه دانش در زبان عربی چیست ؟ نمی دانم منظور من را متوجه میشوی ؟دانش معنی واژه عربی علم است .اگر بودن دو واژه دانش در زبان فارسی سبب شده که برای دو واژه انگلیسی معادل داشته باشیم .آیا زبان های دیگر هم دو واژه بکار می برند .

ندا

دیگه داشتم نگرانتون می‌شدم! پس خداروشکر، اسم ما تو نوبته![لبخند]

عرفان

خود شما توانايي و استعدادي را كه داريد چقدر شكوفا كرده و در راستاي ژويا شدن آن تلاش نموده ايد آيا عمل در ابتدا خود شناسي نيست ، به علاوه ايا شما به خود شناسي و معرفت وجودي خويش رسيده ايد كه هم اكنون بخواهيد آن را با دانش و بينش خود هم راستا كنيد ايا به اندازه نياز و عطش وحودي خود دانش اندوزي كرده ايد يا دانش را به اندازه بهره وري از كاركرد آن فرا گرفته ايد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عرفان چوبينه بهروز يك كودك بيست ساله

عزتی

با سلام و ارادت خدمت استاد گرامی ام. عبارت مذکور به همان تازگی است و معنای حقیقی اش را حفظ کرده و کهنه هم نخواهد شد حتی د ر عصر نانو تکنولوژی . مانند عبارت : توانا بود هر که دانا بود. در تمام دوران و در تمام فرهنگ ها دزدی و...بد است و مهربان بودن و... خوب است.این پیامی جاودانه پا بر جاست مثلا همه میدانند بخشیدن دیگران در سلامتی روان خودمان هم موثر است . حال کسی کتاب هم بنویسد در رابطه با بخشش و گذشت و به دیگران هم توصیه کند اما کینه ی کسی در خفا دارد خفه اش می کند .است. در همین زمان که مدل ها ی معنوی و (دکان های عرفانی) هم باب شده همین عبارت می تواند محک خوبی باشد برای سنجیدن مدعیان .