شعر سعدی همین است: «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند».

در این چند روز اخیر، چند بار این نامه را گرفتم که شعر سعدی در پشت اسکناس ده‌هزار تومانی اشتباه است و صورت درست آن این است: «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند».

کافی بود نوابیغ محترم به چاپ‌های معتبر گلستان رجوع می‌کردند و، به‌جای این مبارزه‌های ناآگاهانه، دیگران را گم‌راه نمی‌کردند:

«بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» (گلستان، چاپ غلامحسین یوسفی، انتشارات خوارزمی، ص 67).

«بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» (گلستان، چاپ محمدعلی فروغی، انتشارات امیرکبیر، 47).

برای کسانی که چاپ‌های دیگر گلستان را دارند نشانی محتوایی آن را می‌دهم:

گلستان، باب اول (در سیرت پادشاهان)، حکایت دهم.

در هیچ‌یک از نسخه‌های خطی گلستان «یک پیکرند» نیامده  است.

مجتبی مینوی در باره‌ی این مصراع می‌نویسد: «صحیح شعر سعدی همان "اعضای یکدیگرند" است و این مضمونی از عبارات معروف عصر سعدی بوده و او جمله را که زبان‌زد بوده است به قلم درآورده است. در رساله‌ی پولس آمده: "چنان که بدن یک است و اعضای متعدد دارد و تمامی اعضای بدن اگرچه بسیار است، یک تن می‌باشد" (مینوی، مجتبی، «اعضای یک پیکرند»، یغما، سال 10، ص 524، با نقل و تلخیص از گلستان، چاپ یوسفی، ص 264).

غلامحسین یوسفی، مصحح معتبرترین گلستان، می‌نویسد: «مصحح، با درنظرگرفتن ضبط همه‌ی نسخه‌های معتبر که "اعضای یکدیگرند" می‌باشد، و امکان تعبیر و تصرفی شاعرانه، که همه‌ی بنی‌آدم در عالم وجود به‌منزله‌ی اعضای یکدیگر به‌شمار می‌آیند، در ضبط نسخه‌ی اساس و نسخه‌های دیگر تصرفی را جایز ندانست، به‌خصوص که پیش‌نهاد عبارت "یک پیکرند" همه بر استنباط و احتمال متکی است» (گلستان، چاپ یوسفی، ص 265).

معاصران در دو جا "اعضای یک پیکرند" آورده‌اند: صفا، ذبیح‌الله، گنج سخن، ج 2، ص 185، و خزائلی، محمد، شرح گلستان، ص 255. اولاً این دو کتاب، که اولی گزیده‌ی شعرهای فارسی است، به‌لحاظ اعتبار تصحیح انتقادی به درجه‌ی گلستان یوسفی نمی‌رسد و ثانیاً، چنان که یوسفی نوشته، «همه بر استنباط و احتمال متکی بوده‌اند»، نه بر نسخه‌های کهن که همگی نوشته‌اند: «اعضای یکدیگرند».

برای به‌دست‌آوردن دموکراسی، قرار نیست خودم را احمق معرفی کنم!

/ 18 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسترن

چقدر شما دلسوز و مهربونید. اینو از هر کلمه وبلاگ و توجه‌تون به کامنت‌ها میشه فهمید. موفق باشید.

رامک

چه قدر اون جمله ی آخر ِ آخر خوب بود

ندا

سلام، موضوع کتابهایی که ویرایش می‌کنم علوم سیاسی و روابط بین‌الملله که متاسفانه مورد علاقه‌م نیست! [ناراحت] البته الان دیگه به خوندن چنین متونی عادت کرده‌م، اما کار ویرایش رو بسیار دوست دارم.

طيبه مهريزي

درود مرسی از اینکه مثل همیشه رفع ابهام میکنید. من البته یکی از اون کسایی بودم که این ایمیل رو براتون فرستادم!! ولی معمولا این تیپ ایمیل‌ها رو قبل از اینکه به تمامی دوستان بفرستم، اول براي شما ميفرستم كه نظرتون رو درباره اش بدونم كه معمولا هم جوابهاي آموزنده‌اي ازتون دريافت ميكنم. اما به نظرم مشكل اينجاست كه وقتي قرار باشه با استبداد مقابله بشه، همه چيزش زير سوال ميره، حالا اگر اين حكومت احيانا احيانا بخواد حتي كار مثبت و درستي هم انجام بده، با ذهنيت از پيش شكل گرفتة مردمش مواجه ميشه!! به همين دليل هست كه نميشه صد در صد با اون جمله آخرتون موافقت كرد!! يعني يه جورايي بعضي چيزا اجتناب ناپذير ميشن ديگه!!

شکوفه

دارم از زلف سیاهش گله چندان که مپرس

محمد

مسافر خیال تو می شوم در این تکرار بی رحم تنهایی ها و فاصله ها ببین مرا که چه جاودانه برایت می میرم خزان هزار رنگ فاصله ها را به سبزی آمدنت پیوند بزن که چشمانم از سراب حضورت همیشه بارانی است بیا و کنارم بمان که من از زمستان جدایی می ترسم ღ___. ..___ღ•.¸ღ¸¸.•*´•.♥.•`*•.¸¸ღ¸.• ღ___.. .___ღ سلام روز بخير خيلي قشنگ كلبه زيبات..دوست داشتي با قدمهاي گرم وصميمي ات به كلبه من هم سربزن . كه اميدوارم خوشت بياد.اميدوارم اين رفت و آمدهاي وبلاگي ادامه داشته باشه و دوستاي خوبي براي هم باشيم...منتظرتم http://www.puzzle74.persianblog.ir

اکرم

استاد ما چقدر هرروز وبلاگتون رو باز کنیم و بور برگردیم؟

مسعود رمضانپور

با درود درباره ي اين بيت سعدي به نشاني بالا توجه فرماييد كه نظر دكترمحمّدجواد شريعت استاد زبان و ادبيات فارسي و از برجستگان پژوهش ادبي، حافظ شناس و دستور نويس برجسته ي كشور است و بنده خود از ايشان پرسيده ام.

dreadful

این که فلانی چی گفته و چی نگفته به کنار. آقا من بیسوادم... یه نفر "اعضای یکدیگر" رو برام معنی کنه. توی ریاضی اول راهنمایی، درسی داشتیم به اسم مجموعه و زیرمجموعه. توی فلسفه و منطق دبیرستان (علوم انسانی) هم درباره عموم و خصوص صحبت شده بود. توی هیچکدوم از این درسها نگفتن که یه زیرمجموعه همزمان می تونه خود اون مجموعه هم باشه. یه مثال ساده تر میزنم: ما می تونیم بگیم "همه ما دانشجویان یک کلاس هستیم" اما نمیشه گفت "همه ما دانشجویان همدیگه هستیم". این دیگه ربطی به آرایه های ادبی نداره؛ یه مفهوم عقلی و منطقیه. سعدی با اون تسلطی که به زبان داشته، ازش بعیده همچین نقص بزرگی توی کلامش باشه و چیزی بنویسه که معنی نمیده. متاسفانه افراد بیش از حد سنتی، فکر می کنن هر چیزی که دیده نمیشه، وجود نداره. چون نسخه خطی با عنوان "اعضای یک پیکر" پیدا نشده، میگن حتما سعدی همینو گفته. بعد میان طومارها می نویسن و با کلمات بازی می کنن تا همچین نقصی رو توجیه کنن. معمولا هم گفته نمیشه که همین نسخه خطی ها، وحی منزل نیستن بلکه صرفا همه اون چیزی هستن که از ویرانی جنگ ها در امان موندن. حالا ممکنه توسط آدم امانت داری نوشته شده باشه یا نه. ما از هر چیزی که از اون زمان به جا مونده، بت می سازیم؛ حتی اگه به قیمت زیر پا گذاشتن منطق تموم بشه.

dreadful

جمله آخرتون رو جور دیگه ای می نویسم: قرار نیست برای ستایش تحقیقات فعلی، خودمو احمق معرفی کنم