ماجرای پایان‌ناپذیر ناشران و اهل قلم

باری، حالا چند سالی است که ورق برگشته و ناشر محترم از آن اوج توجه افتاده و راه دیگری در پیش گرفته. به قول شاملو «فقر احتضار ِ فضیلت است».

وقتی ماجرای ضرر یک‌ونیم میلیون تومانی خودم از دست این ناشر محترم و برآورده‌نکردن تعهدش را برای دوستم تعریف کردم، گفت خبر نداری، ناشر محترم سه‌چهار سال پیش کلاهِ ویراستار و مترجم صاحب‌نامی را برداشته که در سال‌های اخیر چند مجموعه‌ی مفید در زمینه‌ی ادبیات و فلسفه به جامعه‌ی فرهنگی عرضه کرده و، پس از مغبون‌شدن از دست ناشر، مجبور شده ضرر هنگفتی را که ده‌ها برابر ضرر توست از جیب خودش به مترجمان مجموعه بپردازد.

این را "می‌دانم" که وقتی کسی وارد بازار کار می‌شود باید فکر این وضعیت‌های نامتعارف و پیش‌بینی‌نشده را هم بکند، اما بیش‌تر به این فکر می‌کنم که چاپ‌خانه‌دارها وقتی ناشری با آن‌ها بدحسابی می‌کند او را در لیست سیاه قرار می‌دهند و همه‌ی چاپ‌خانه‌ها یک‌جا تحریمش می‌کنند، ولی چرا ما ویراستاران نمی‌توانیم این ناشران را تحریم کنیم؟! جواب روشن است: چاپ‌خانه‌دارها صنف و تشکیلات مشخص و قانونی دارند و ما نداریم! اما این پایان راه نیست و نباید نومید بود. تا روزی که ما هم صنفی تشکیل بدهیم، راه دیگری هم داریم: گفتن به همدیگر!

اعضای خانواده‌ی فرهنگی ایران ممکن است در مورد سود و نوع آن اختلاف نظر داشته باشند، ولی مطمئناً در مورد ضرر اتفاق نظر دارند. هرچه باشد آدم عاقل دنبال ضرر مادّی نمی‌گردد.

بعد از این ضرر، در همه‌ی کلاس‌هایم ماجرای این ناشر محترم را به دانش‌جویانم خواهم گفت تا نکند ویراستار تازه‌کاری گول اعتبار و اسم‌ورسم او را بخورد و کلاه خود را دودستی تقدیم ناشر محترم کند. به همکاران و همه‌ی اهل قلم که می‌شناسم نیز عین ماجرای خودم و آن ویراستار صاحب‌نام را خواهم گفت. اگر از ضررهای مشابهِ همکاران اطلاع داشته باشیم، جلو‌ِ‌ ضرر خود را می‌گیریم و اگر من ماجرای آن ویراستار و مترجم صاحب‌نام را زودتر می‌شنیدم، هرگز درخواست همکاری این ناشر محترم را قبول نمی‌کردم.

اگر صنف نداریم، اطلاع‌رسانی را که از ما نگرفته‌اند!

/ 15 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرنده آبی

واقعا جای تاسفه این حقیقت تلخ که هر جا و هر زمان به نوعی شاهدش هستیم. به نظرم باید نام ناشرو همینجا میگفتین تا درست حسابی ادب بشه.

صفوی‌منش

به اکرم بانوی عزیز: اینکه "همیشه موقع پرداختن دستمزد مقداری بیش از معمول و مقداری هم بیش از توافق! پرداخته است"، به‌راستی دربارۀ معلمی‌شان هم صادق است؛ هرگز اهل جزوه‌نوشتن نبودم و در این تقریباً بیست سال بازی در نقش شاگرد و دانشجو، از آن‌‌ها بودم که یا غائب بودم یا دست به سینه. اما در کلاس‌های ایشان دلم نمی‌آید ننویسم که مبادا جمله‌ای را فراموش کنم. شاید خیلی از گفته‌هایشان را قبلاً از کتابی و معلمی شنیده باشم، اما زین حسن تا آن حسن صد گز رسن... همیشه برای هر کس دعایی می‌کنم و برای ایشان این دعا را که شوقشان همیشه زنده بماند... به امیدش...

نیلو

باعث تاسف است که در این کشور همه چیز سیاست زده است !

شکوفه

سلام دیروز آمدم که برایتان پیام بگذارم نشد. یعنی وبتان باز نمی شد البته مطلب را از گوگل ریدر کامل خوانده بودم. اطلاع رسانی فکر خوبیه اما اینجا هم که اسم نیاوردین! سر کلاسها هم احتمالا وقتی گفتین من نبودم[خداحافظ]

شکوفه

شرمنده ام کردین با این همه نظر و شیطنت [قهقهه]

سوفی

سلام و وقت بخیر استاد خوبم خوشحالم که مطالبتون رو علاوه بر کلاس اینجا هم دنبال می کنم . به راستی که اینجا پاتوق اهل قلم هست . ممنون از این گوشه ی دنج !

علی انوری

جناب آقای عباسپور احتمالاً اسم این ناشر با «ط» شروع و به «و» ختم نمی شه که! [چشمک]

بهرام

خاصیت نیاز پیدای ویراستار مُدرِک‌بالذات بودنش است، آنچه عیان است، نیاز مالی. ولی نیاز ناشر پنهان است، به‌واقع "نیاز" است ولی ناشر - البته در ایران- لاجرم نیست به  عزم جزم به ارضایش.

شکوفه

می دونید با این پاسخ به نظر مجبورمان می کنید بیاییم دوباره نظر ها را بخوانیم؟ خوبه اینم یه جورشه دیگه![متفکر] چون در اینجا هم بسیار می آموزم[دست]

بهرام

غرض جسارت نبوده "استاد" (هرچند می‌دونم دوست ندارید اینگونه خطابتون کنم!). منظورم این بود که ناشر از اونجا که تو ایران الرامی برای نشر پاکیزه‌ی کتاب نمی‌بینه! (هرچند که مسلماً در آینده‌ی کاریش تأثیر می‌ذاره) ویرایشو یه کار لوکس قلمداد می‌کنه. واسه همین نیازی به راضی نگه داشتن ویراستار احساس نمی‌کنه! (کالای لوکسه دیگه، اگه پول داشتی بخر اگه نداشتی نخر!!!) ولی ویراستار نیازش پاکیزه دراومدن کتابه‌. خب، تو ایرانم که می‌دونیم، تو معامله ای که یه سر نیازه و یه سر (وهم) غنا چه کج‌رفتاری‌ها که نمی‌ره!