خردنامه‌ی پارسایان

از این به بعد، هر هفته یک کتاب هم معرفی خواهم کرد.

خردنامه‌ی پارسایان (داستان‌های شاه‌نامه‌ی فردوسی به نثر)، تألیف ماگالی تودوآ ـ محمدکاظم یوسف‌پور، انتشارات داتشگاه گیلان)

در میان کتاب‌هایی که روایت منثور قصه‌های شاه‌نامه‌ی فردوسی است، کتاب خردنامه‌ی پارسایان را بیش از دیگر کتاب‌های می‌پسندم و همواره آن را به دوستان و کسانی که بدون مراجعه به متن اصلی می‌خواهند داستان‌های شاه‌نامه را بخوانند پیش‌نهاد کرده‌ام. در این کتاب، داستان‌های شاه‌نامه خلاصه شده، ولی نه از آن خلاصه‌های دیمی تکه‌پاره که یک‌شبه می‌شود نوشت و در آن‌ها بخش‌هایی از قسمت‌های اصلی داستان را حذف کرده‌اند و بخش‌های جنبی را آورده‌اند؛ بلکه با روشی علمی و منطقی خط سیر داستان کاملاً بیان شده و تلخیص داستان‌ها هم به این ترتیب بوده که از روایت‌های فرعی و گفت‌وگوها کم شده ولی به خود داستان لطمه نخورده است. به همین سبب، با خواندن این کتاب، همه‌ی داستان‌های شاه‌نامه را می‌تواند خواند. زبان این کتاب نیز ساده و روان و خواندنی است. مؤلف محترم گرجستانی کتاب سال‌ها پیش متن ویس و رامین فخرالدین اسعد گرگانی را تصحیح کرده که بنیاد فرهنگ ایران آن را به چاپ رسانده است. همان‌طور که احتمالاً‌ می‌دانید، گرجی‌ها شاه‌نامه و تاریخ و فرهنگ ایران باستان را دوست دارند و بخشی از تاریخ خود را در سرگذشت ایران جست‌وجو می‌کنند.

در یک کلام، اگر از خواندن خود شاه‌نامه می‌ترسید یا وقت خواندن همه‌ی آن را ندارید این کتاب را حتماً بخوانید. مطمئنم که با خواندن این کتاب، شوق بیش‌تری برای خواندن خود شاه‌نامه پیدا می‌کنید.

/ 4 نظر / 7 بازدید
از دیار نجف آباد

به نام یزدان پاک جناب آقای عباسپور عزیز سلام و درودم را از راه بسیار دور بپذیرید. مدت زمانی طولانی است که خواننده ی نوشته های خوبتان هستم و از آنجاکه عادت ندارم بدون مطالعه ی آرشیو هر وبلاگ ‘ نظری بنویسم حتی پس از آن باز نتوانستم چیزی بنویسم. در اصل ندانستم چه باید بنویسم: تشکر؟ اظهار خوشحالی که در این دیار غربت باز دریچه ای از ادبیات به رویم گشوده شد؟ قدردانی از ذکر یادبود بزرگان ادب و فرهنگ که در وبلاگ داشته اید؟ تشکر از آموخته هایم؟ بیان تامل فکری که از نوشته هایتان در ذهنم ایجاد شد؟ و یا....؟ قصد ندارم از عبارتهای پرتعارف ایرانی استفاده کنم‘ فقط خدمت رسیدم تا ضمن تشکر از شما بخواهم با همتی دوچندان بنویسید که بطور حتم خوانندگان خاموشی که نمیدانند چه باید گفت بسیارند. از بابت معرفی کتابهای خوب هم ممنونم هرچند خرما بر نخیل و دست من کوتاه.... گفتنی است از راه سرای شما با نویسندگان اهل معرفت زیادی از جمله ،درخت ابدی و رامک=به احترام زندگی نیز آشنا شده ام هرچند که آنان را نیز دست مریزادی نگفته ام. وه که چه قدرناشناسی ام من!!؟؟ پیروز باشید....بدرود....ارادتمند حمید از ایالت میزوری آمریکا

اکرم

با نظرتان موافقم هومن جان و اضافه می‌کنم که زبان کتاب برای نوشتن داستانهای شاهنامه زبان مناسبی است. واژگان فارسی بیشتر از معمول به کار رفته‌اند و سطح زبان نیز کمی بالاتر از زبان معمول در اینگونه کتابهاست. متشکرم که یادآوری کردی. تازه یادم آمد این کتاب را مهناز عزیز و نازنین برایم هدیه گرفته بود و من آن را نخوانده ام.

درخت ابدی

انصافا این کتاب خیلی مشکل گشاس. خیلی حرفه که با این حجم کم، نویسنده هاش انقدر دقیق و مختصر و مفید به "شاه نامه" پرداختن. مرسی از این بخش جدید[لبخند]

شکوفه

چقدر عالی! حالا باید بدوم تا فرصت خواندن این کتابها راپیدا کنم. سپاس