کشوری روی بمب

2. به‌جز باسوادانشان، باقی مردم میلی به فراگیری زبان‌های غربی، حتی انگلیسی در حد ابتدایی، ندارند، مانند ایران پیش از انقلاب، و بیش‌تر اوقات، برای بیان مقصود خود، باید برایشان ادا دربیاوری و اغلب حتی از هم‌سفر آذربایجانی خودت هم کاری ساخته نیست.

3. رشد فرهنگی ترکیه هم‌پای رشد صنعتی و اقتصادی آن کشور نبوده است و این بسیار به ایران دهه‌ی 1350 خودمان می‌مانَد.

4. ترکیه مجموعه‌ای است از اقوامی که به زورِ سازمان نظامی به هم پیوسته است و اگر ارتش نباشد معلوم نیست آن یک سوم (16میلیون) کرد که هیچ، حتی آن 3میلیون شیعه هم دوست داشته باشند در زیر پرچم حکومت سکولار ترکانِ تمامیت‌خواه بمانند.

5. در طی هر سال، جمعیت کثیری از مردم کرد به استانبول مهاجرت می‌کنند و امروزه استانبول 2میلیون کُرد دارد؛ این یعنی بزرگ‌ترین شهر کردنشین جهان. و این جمعیت کُرد فرهنگ سنتی خود را هم با خود به شهر می‌آورد و نمی‌توان به این مهاجران نوگام درس فرهنگ داد و ترکِ امروزیشان کرد.

6. اهالی ترکیه بارها خواسته‌اند که دولتی اسلامی بر سر کار بیاید، اما قانون اساسی سکولار ترکیه، با پشتوانه‌ی اجرایی ارتش، جایی برای تغییر قوانین «اصولی» حکومتی نگذاشته. یادتان بیاورم که با روی‌کار‌آمدن دولت اسلام‌گرای اربکان، برای آن که مبادا دولت نوپدید اسلام‌گرا خیال تغییر به سرش بزند، تانک‌های ارتش یک بار دور میدان اصلی آنکارا مانور دادند تا به اربکان و طرفدارانش بفهمانند که به خط قرمز نزدیک شده‌اند.

7. دولت کنونی ترکیه، که از دل همان حزب عدالت و توسعه‌ی اربکان درآمده، اسلام‌گراست و نمایندگان اسلام‌گرا بیش‌ترین کرسی‌های مجلس را تصاحب کرده‌اند و اغلب عامه‌ی مردم آن کشور از دولت امروز ایران هم طرف‌داری می‌کنند. این یعنی گرایش به دین و خواستن دولتی دین‌گرا و، به طریق اولی، احتمالاً ضدغربی و ضداسراییلی. همان چیزی که در دهه‌ی 1350 بیش‌تر ایرانیان می‌خواستند.

8. حجاب، که از مظاهر صوری اسلام‌گرایی است، در ترکیه دیگر اختیاری است. تجربه نشان داده که در کشورهای اسلامی شاید بتوان به‌زور بر سر زنان حجاب کرد، ولی نمی‌توان به‌زور حجاب از سر آنان برداشت. کشف حجاب اجباری ممکن است مدتی نتیجه‌ی مطلوبی بدهد، ولی در میان‌مدت تبعات و اعتراضاتی در پی خواهد داشت.

9. در استانبول، برخلاف تهران، مصداق‌های «جنوب‌شهر» و «شمال‌شهر» وجود ندارد و آن اختلاف اقتصادی و فرهنگی، به آن اندازه که ساکنان محلات تهران دارند، در آنجا مشهود نیست. این یعنی کنار هم زیستن طبقه‌ی متوسط و طبقه‌ی ضعیف برای فرهنگ‌سازی و ترکیه‌ی سکولار از این ابزار برای فرهنگ‌سازی استفاده می‌کند، اما این فرهنگ‌سازی را تا کجا می‌توان ادامه داد و آیا قدرت این فرهنگ‌سازی بیش‌تر است یا قدرت آن مهاجرت‌ شدید هرساله به شهرها، به‌ویژه استانبول؟ این هم آدمی را به یاد ایران دهه‌ی 1350 می‌اندازد که روستانشینان زمین‌ها و چارپایان خود را برای خرید مغازه یا وانتی می‌فروختند، فقط به این نیت که به شهرها بیایند.

10. و یک تجربه‌ی تاریخی: زمانی که در ایران «آخوندستیزی» رضاشاهی حاکم بود، اندکی پیش‌تر در ترکیه «دین‌ستیزی» آتاتورکی پاگرفت. اگر در ایران صنف مشخصی را می‌خواستند نابود کنند، در ترکیه خود عقیده را می‌خواستند ریشه‌کن کنند. در نتیجه، آن خواسته‌ی سنتی ازدست‌رفته‌ی ایرانیان که 70 سال بعد از سیاست‌های رضاشاه به‌دست آمد، بازیافتنش در ترکیه به آرزو یا عقده‌ای بزرگ بدل شده است.

11. اهل ترکیه تجربه‌ی فرهنگی دیگری هم دارند: تغییر خط و بریده‌شدن از فرهنگ پدرانشان. اگر ما ایرانی‌ها متن‌های پهلوی را نمی‌توانیم بخوانیم این متن‌ها دست‌کم متعلق به هزار سال پیش است، ولی اهالی ترکیه دست‌نویس پدربزرگ خودشان را نمی‌توانند بخوانند. بریده‌شدن آن‌ها از پیشینه‌شان در زمانی اتفاق افتاده که حافظه‌ی آدمی هنوز خاطرات و عناصر فرهنگی دیگری را به یاد می‌آورَد. آتاتورک گمان می‌کرد، با تغییر خط، بی‌سوادی از این کشور رخت برمی‌بندد، در حالی که باسوادان ترکیه‌ی امروز، به نسبت جمعیتش، بیش از ژاپن و تایلند و مالزی نیست که خطشان را تغییر نداده‌اند. نتیجه این است که همه‌جا تابلوها و سنگ‌قبرهایی هست که اهالی آن کشور، که آن‌ها را از آن خود می‌دانند، از خواندن و درک آن عاجزند.

با این دلایل، گمان می‌کنم که نهاد حکومت در ترکیه آسیب‌پذیر است و جنبش اسلام‌خواهانه‌ای قدرت حاکم را تهدید می‌کند. هنوز آرمان‌های جنبش‌های منطقه‌ای در تونس و یمن و مصر آگاهی نداریم، اگر آن‌ جنبش‌ها هم اسلام‌خواهانه باشد، دیگر ترکیه وضعش معلوم خواهد بود. فقط امیدوارم که ترکیه‌ای که روی بمب نشسته است از این جنبش ازپی‌آینده کم‌تر آسیب ببیند. هرچه باشد، همسایه‌ی ماست و تزلزل یا ثبات آن کشور در پیش‌رفت یا پس‌رفت همسایگانش که یکی‌شان ما هستیم مؤثر است.

 

/ 13 نظر / 50 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سینا

هومن جان خیلی خیلی مطلب جالبی بود. اگر کسی استانبول نرفته باشد کمتر میتواند آن را درک کند. من دو سال پیش آنجا بودم و عینا همینهایی که نوشتی برایم تداعی میشد. البته نه به این دقت و فصاحت. یک مغازه دار احوال احمدی نژاد را از من میپرسید و یک دونر فروش ازم پول نگرفت. طبقه روشنفکر مثل طبقه روشنفکرهای ایران نیست. آنها کمتر اهل سیاست اند و بیشتر رمانتیک و کافه نشین. نوستالژی دارند اما نمیدانند آن را چطور با عقده ی اروپایی شدن جفت و جور کنند. از ان طرف سیاسی بودن به قشر عامه مردم سرایت کرده و آن هم فقط به شکل یک اپوزیسیون اسلامی. راستش را بخوای کمی هم حسادتم شد. فکر کردم شاید ما هم میتوانستیم دهه ی پنجاهمان را با همین تضادهایش به رسمیت بشناسیم. و این انقلاب هم میشد مانیفست رواداری. مثل روزهای اولش...شاید روی بمب غنودن بهتر از زندگی در ویرانه های ناشی از انفجار...شاید. قربانت

سفینه ی غزل

سلام راستش با این که همیشه ترکیه ی صنعتی وپیشرفته برام جذابیت داشته، و اسم این کشور در نظرم مترادف با رفاه و امنیت بوده ولی فرهنگشون چندان چنگی به دلم نزده. مثلا" در زمینه ی هنر وموسیقی در دنیا حرف زیادی برای گفتن ندارند. فکر می کنم ادبیات معاصر هم تقربا" همین وضع رودر اونجا داشته باشه.( با اطمینان نمی تونم بگم.) با توصیف تو (تصور به تاراج رفتن ثروتشون به دست غربی ها) ظاهرا" در خیلی زمینه ها هم سیر قهقرایی داشته ن. "کشوری که روی بمب نشسته" تعبیر جالب و پر مغزیه.[گل]

دمادم

به نظر می آید جنبش های مصر و تونس دموکراسی خواه باشد تا اسلام گرا. هر چند اسلام گرایان هم در آن ها نفوذ کنند.

پرنده آبی

این مطلب در حد یه مقاله ست اگه بیشتر روش کار کنین و مفصل ترش کنین. نکته های جالبی توش داشت. پس همه ی پنجشنبه داشتین این همه چیز می نوشتین که سرتونو از رو لب تاب بلند نمی کردین؟[چشمک]

کشوری روی بمب! با دبدن عنوان مقاله نام چند کشور به ذهنم رسید به جز ترکیه! به نظر با سفر چندروزه به شهری درباره کشوری قضاوت کردن منطقی نیست. 1. صحبت با چند نفر از مردم شهری و رسیدن به یک نتیجه کلی درباره همه مردم ان شهر (آن هم شهری چون استانبول) با هیچ قاعده تعمیمی سازگار نیست. 2. مردم استانبول میلی به فراگیری زبان های غربی ندارند! آنهم در کشوری که اغلب دروس دانشگاهی آن به انگلیسی است... 3. رشد فرهنگی ترکیه همانند فرهنگ سال 1350 ایران است؟ اگر کمی به انصاف بنگریم انتقادها در سفرنامه های دوره قاجار هنوز هم حرف دل ما را در ایران سال 1389 می زنند. 4. سیاست قومی ترکیه را در مورد کردها قبول ندارم. اما ایران هم سال هاست زندانی است برای اقوام مختلف. بمبی شده که هرآن انتظار انفجار آن می رود. 5. بنا بر آمار تهران بزرگترین شهر ترک نشین است. هرچند در ایران آمار اقوام مختلف کشور را نداریم! ولی شما به راحتی می گویید امروز استانبول 2میلیون کرد دارد. 6. ... در ترکیه به راحتی از آتاتورک بنیانگذار کشور نوین ترکیه انتقاد می شود! ای کاش ما هم در ایران 1389 حتی در ایران 1400 بتوانیم از بنیانگذار انقلاب انتقاد کنیم. ...

اکرم

تصور می‌کنم جریان آزاد اطلاعات ترکیه را از خطر گرفتار شدن به شرایطی مانند ایران تا حدی حفظ کند و اسلام‌گرایی آنها با پارلمانتاریزم هماهنگ باشد. از آن گذشته گمانم بر آن است که جریان بنیادگرایی, از هرنوعش, رو به افول است. البته امروزه آن را در اوج می‌بینیم اما گمان کنم روزهای افول آن نیز همین روزهاست.

شاكري

1400 سال از آمدن عرب‌ها و عوض شدن زبان ايرانيها مي گذرد بعد شما مي گوييد از متنهاي پهلوي 1000 سال مي گذرد. مگر بعد از اسلام هم كسي بوده كه به پهلوي بنويسد؟ اين اطلاعات زيقيمت را از كجا آورده ايد؟

نسا حکمتی

خیلی خوب و خیلی منطقی بود

سلمان

حق با شما است. خواندنی بود. در ضمن پاسختان به آقای یا خانم شاکری بسیار ذی ذی ذی قیمت است

م.کیا

سلام. مطلب جالبی بود.به نظر من در شرایط کنونی و با تحولات رخ داده در برخی کشورهای خاورمیانه دو دیدگاه کلی را در بین مفسرین بوجود آورده و آنهم اینکه این مطالبات جنبه آزادیخواهی دارد یا بنیادگرایی. لذا هر یک بنا به تمایلات سیاسی این جریانات را به نفع خود تفسیر میکنند. در ضمن من شما را لینک کردم اگر مایل بودید من را با عنوان"از گذشته تا حال"لینک کنید.