دانایی اندک یا جهل بسیار؟

نقطه‌ی مقابل آگاهی جهل است و نقطه‌ی مقابل علم اسطوره. هر چیز را که نمی‌توان درک کرد می‌توان برایش داستانی ساخت. برای پاسخ به هر سؤال دشواری می‌توان به هپروت پناه برد و به‌جای تلاش در کشف آن و دست‌کم گفتن شهامت‌آمیز «نمی‌دانم» یا «هنوز برایش پاسخی نداریم» برایش داستانی می‌توان ساخت و با آن داستان می‌توان خود را فریب داد و رفته‌رفته داستانی که خودمان آن را ساخته‌ایم می‌شود عین حقیقت.

اسطوره کوششی است برای توجیه و تبیین جهان. چینی‌های باستان برای توجیه ناقص‌الخلقه‌بودن برخی آدم‌ها داستانی ساخته‌اند: گوازن، برای آفرینش انسان، با خاک رس آدمک‌هایی می‌سازد و بر اثر طوفان چندتایی از آدمک‌ها می‌شکنند و این آدمک‌های شکسته تبار ِ انسان‌های ناقص‌الخلقه‌اند. هندوها، برای توجیه نظام طبقاتی خود که متأثر از جغرافیای آن سرزمین بوده، داستان پروشه و قربانی‌ و قطعه‌قطعه‌شدن او را ساخته‌اند که هریک از قطعه‌ها یکی از طبقات اجتماع را می‌سازد.

فرانسوی‌ها، با وجود واژگان بسیارشان، برای دو مفهوم «رعد و برق» و «صدای حرکت» فقط یک کلمه‌ی roulement را دارند؛ چون انسان نیمه‌متمدن گمان می‌کرد که رعد و برق حاصل صدای به‌حرکت‌درآمدن ارابه‌های خدایان بر روی ابرهاست.

ما فارسی‌زبانان هنوز، در زبان زنده‌مان، دو واژه‌ی «طلوع» و «غروب» را به‌کار می‌بریم که نشانی از نگاهی پیشاکوپرنیکی دارد: خورشید به دور زمین می‌گردد و طلوع و غروب می‌کند!

گاهی، برای یافتن معنای اسطوره، باید علت و معلول را جابه‌جا کرد؛ مثلاً می‌گویند گاو در ایران باستان مقدس بوده، چون میترا دست در دست گاوی دارد؛ در حالی که درست آن این است که چون گاو مقدس بوده برای آن این اسطوره ساخته‌اند و دستش را در دست میترا گذاشته‌اند.

* * *

فهرست اسطوره‌ها تمامی ندارد، اما من اسطوره‌ها را مقدس نمی‌دانم و افتادن به دام آن‌ها را خطرناک می‌دانم. به نظرم اسطوره‌ها را باید فقط از دو نظر جدی گرفت: تأثیر آن‌ها در زندگی امروز بشر و جنبه‌های زیبایی‌شناسی‌شان. در این باره در پُست بعدی‌ام خواهم نوشت.

برخلاف اسطوره، من به نیروی عقل بشر اطمینان دارم. تا همین‌جا عقل بشر بسیاری از موهومات را کنار زده است. سومریان اعتقاد داشتند که هوا (حجم دور و بر ما) پر از اجنه است و وقتی راه می‌رویم، صف آنان را می‌شکنیم و دائم تنمان به آن‌ها می‌خورَد. در همین ایران خودمان، همین دوسه نسل پیش، مردن بچه‌ها را، که اغلب بر اثر نبود‌ بهداشت رخ می‌داد، به گردن موجود موهومی به نام «آل» می‌انداختند. این که سهل است، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در حمام‌های عمومی به‌راحتی جن می‌دیدند!

* * *

ترجیح می‌دهم چیز بسیار اندک ولی مطمئنی بدانم، تا آن‌که با توهم گمان برم که همه‌چیز را درباره‌ی هستی و جهان می‌دانم. ترجیح می‌دهم همه‌ی معلوماتم از این جهان بزرگ فقط به اندازه‌ی یک صفحه کاغذ باشد، ولی از همه‌ی مطالب آن یک صفحه اطمینان داشته باشم تا به‌جای آن به خود بقبولانم که این جهان بزرگ را کاملاً می‌شناسم، اما با معلوماتی موهوم و در جهانی هورقلیایی. ترجیح می‌دهم تا همین سر کوچه‌مان بروم و پاهایم روی زمین باشد تا این که در خیالات هپروتی تا آن سر کهکشان‌ها پرواز کنم.

/ 9 نظر / 9 بازدید
شیرین

سلام من فکر می کنم مرز باریکی وجود داره بین اسطوره وخرافه وشایدهمه ی اسطوره ها ریشه در خرافه نداشته باشن . هرچی که هست نفس اسطوره رو دوست دارم چون اگه اسفندیار وچشمش نبود ،سیاوش وکلستان آتشش یا حتی ضحاک ماردوش،زیگفرید و... تکلیف خیالپرداز عشق اسطوره ای مثل من چی میشد؟! نوشته ی بعدیتون درباب جنبه های زیبایی شناسانه اسطوره باید خیلی خوندنی باشه شدیدا منتظریم ممنون

درخت ابدی

کاملا موافقم، اما با توجه به نسبت ناموزونی که بین عقل و خرافه برقراره، این جمله‌ی ادگار مورن رو هم باید یادمون باشه: کمال عقلانیت در اینه که امور غیر عقلانی هم در نظر گرفته بشه.

behnam

بسیار خوب بود.به نکته های بسیار جالبی اشاره شده. انتخاب عنوان "دانایی اندک جهل ...."بسیار هوشمندانه است. جابجاکردن آسمان وزمین ، بسیاری باور ها را بخوبی راز گشایی می کند.

شکوفه

سلام چه عجب دو تا مطلب پشت هم. یادم باشد برایتان اسپند دود کنم[شوخی] اما اسطوره خواندن را دوست دارم. و اولین بار در دنیای سوفی با شیوه ساخت آن آشنا شدم

شکوفه

چرا دیگه ای میل مطلب جدیدتان برایم نمی آید؟

دینا

خیلی جالب بود، ولی آیا می توان با بررسی پیدایش اسطوره یا میل به اسطوره سازی، وجود آن غده‌ی مورد بحث را از نظر تاریخی نیز اثبات کرد؟[لبخند]

اکرم

به نظر می‌رسد کارکردهای اسطوره بسیار بیشتر از اینها بوده. اساطیر گاهی توضیحی دقیق اما مبهم از روان و پریشانیهای آن به دست می‌دهند. گاهی مانند معماهایی هستند که حل آنها باعث می‌شود گرهی را باز کنیم. به هرحال یادمان باشد که اساطیر هم تلاشی در جهت عقلانیت و استدلال بوده‌اند. تلاشی برای توضیح درست پدیده‌ها برای انسانی که هنوز از علم و علمانیت چیزی نمی‌دانست. امروزه آنچه که نقطه مقابل خردورزی است، اسطوره نیست بله اسطوره‌زدگی است. ضمنا مطلبی که درباره جابه‌جا کردن علت و معلول گفتی بسیار به‌جا و باریک‌بینانه بود. سپاس.

دمادم

گاه عقل هم خودش به اسطوره مانند می شود چون ذهن انسان خود به خود اسطوره ساز است. اما با این وجود منظور شما را ازین پست دریافتم. چیزی که ما بدان نیاز داریم جهانی با معقولات عقلی است نه سیر کردن در خیالی که قرن ها ست دست از تفکر و تاریخ اندشه ی ما برنمی دارد.

هوتن

با درود. (شخصا") بر این اعتقادم که اسطوره و خرافات از یک جا "سرچشمه" میگیرند. مثلا" خدایان گوناگون یونان و ... زایده بی سوادی و نادانی مردم هستندو نه چیز دیگری. برای جواب/یک نکته، سوالی/توجیحی میسازند که به گونه ای با فهم و درک آن دوره بخواند. مثلا" رعد و برق حاصل برخورد چکش "تور" (Thor) بر ابرهاست. حال اگر اسطوره ای/ اسطوره هایی برای شاعر / شعرا موضوعی برای داستان سازی ایشان شده، بحث دیگریست. اما در مورد دانائی و نادانی مردم اینطرف میگویند: لازم نیست همه چیز را بدانی. اما آنچه میدانی کامل بدان.