یاقوت، بانوی سرخ‌پوش

و فرشته و سوسن، همان زمان، در ترانه‌ای از زبان او خواندند:

«تو شهری که تو نیستی، خیابون شده خالی

دیگه هر چی تو دنیاس دارن رنگ خیالی

تو که نیستی منو ویلون تو خیابون ببینی

تو که نیستی منو با این دل داغون ببینی

بی تو غمگینم از این فاصله‌ی سال و زمونا

تا تو برگردی می‌شم دود و می‌رم تو آسمونا

اون نگاه گرم تو یادم نمی‌ره

بوسه‌ی بی‌شرم تو یادم نمی‌ره... ».

فیلمی درباره‌اش ساختند و گاهی هنوز از زبان پیرمردها و پیرزن‌ها حرف‌هایی می‌توان شنید،‌ ولی کم‌تر کسی با خود او حرف زده بود. بارها از کنارش گذشتم. با احترام و ترسی آمیخته. ولی خوب نگاهش می‌کردم. نگاهم می‌کرد. یقیناً پیرزنی که عمری به انتظار معشوقی ایستاده نگاه پسرکی برایش معنایی نداشت. گاهی، با همان اندیشه‌های نوجوانی، می‌خواستم با او حرف بزنم و به او بگویم: "خانم، من به عشق شما احترام می‌گزارم!" اما می‌ترسیدم رفتاری پشیمان‌کننده از او سر بزند.

آخرین باری که دیدمش سال‌های 60 یا 61 بود و گویا همان سال‌ها ناگهان یک روز دیگر نیامده بود و دیگر نیامد. اسطوره‌ی تهران گم شد و دیگر او را هیچ‌کس ندید...

سال‌هاست که از ناپدیدشدن او گذشته است. اما تهران او را فراموش نخواهد کرد. همان‌طور که دیگر اسطوره‌هایش را فراموش نمی‌کند. شهر مهربانی که دعوت‌ناشده از دورجاهای ایران به دامنش پناه می‌آورند و پیشرفت خود را مدیون آن‌اند، ولی هر روز با صفاتی چون «خراب‌شده» این مادر مهربان را می‌آزارند.

تهران اسطوره‌هایی دارد: تختی، اسطوره‌ی جوان‌مردی و پهلوانی؛ زیور جهودِ قابله، اسطوره‌ی مادر؛ داریوش رفیعی، صدای مستی و عاشقی؛ و بسیاری چهره‌های فرهنگی و هنری که روزگاری نامشان هر روز از زبان‌ها شنیده می‌شد. و یاقوت، بانوی سرخ‌پوش تهران، اسطوره‌ی عشق و وفاداری است.

بانوی سرخ‌پوش اسطوره‌ی عشق روزگار ما بود. مجنون‌بانویی که، از بخت بد، نظامی‌ای نبود تا در منظومه‌ای جاودانه‌اش کند.

اما در ایرانِ آینده‌ی سالم و آزاد و معتدل، می‌توان یاقوت را بازشناخت. روزی که ایرانیان ایرانِ ملی و معتدلی داشته باشند، می‌توانیم او را باز پیدا کنیم. بالاخره این زن، هر که بود، اسم و شناس‌نامه و هویت حقیقی و بستگانی داشت. می‌توان روز تولدش را یافت و این روز را روز عشق نامید و در آن روز همه‌ی عاشقان جفت‌جفت یا یکی‌یکی با لباسی سرخ در میدان فردوسی جمع شوند و به یاد یاقوت و همه‌ی عاشقان گم‌نام و نامدار و به یاد معشوق خود و به حرمت خودِ‌ عشق گل سرخی بر گِردی میدان بنهند. می‌توان این‌گونه انسانی فرهنگ‌سازی کرد.

این سالم‌ترین اسطوره‌ای است که از دل همین مردم و کاملاً طبیعی ساخته شده. اسطوره‌ای نیست که به مردم حقنه کرده باشند و هر روز در چشمشان فروکنند. می‌توان عکس‌ها و فیلم‌های کوتاهی که یاقوت را در آن‌ها می‌توان دید همان شب در همان میدان فردوسی نمایش دهند و هر سال مردم تهران با او ملاقات کنند.

از روز و روزگاری می‌گویم که یقیناً‌ دیگر نیستم تا ببینم. این چندان مهم نیست. خودِ یاقوت هم نیست و نخواهد بود که چنین روزی را که به نام او خواهد بود ببیند. از ایران آینده‌ای می‌گویم که اسطوره‌ها را از بالا به مردم تحمیل نمی‌کنند و هر چه هست عشق و زیبایی است.

«روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد.

و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت...

و من آن روز را انتظار می‌کشم

حتی روزی

که دیگر

نباشم».

 

/ 19 نظر / 71 بازدید
نمایش نظرات قبلی
درخت ابدی

قشنگ بود. من این خانوم رو ندیده بودم، اما وصفش رو شنیده م. شکوفه آذر هم داستان کوتاه خوبی به اسم "زنی که رفت تا بایستد" در موردش نوشته که چاپ شده. نشونی‌ش اینه: "روز گودال"، ققنوس، 1388. منتظر روزی که گفتی می‌مونم.[گل]

اکرم

فیلم آدل ه را یک بار برایتان زده ام دوست جان! بزنم دوباره؟ داستان او بسیار وحشتناک تر از یاقوت است. فیلم تروفو را هرگز فراموش نخواهید کرد. تکان دهنده است.

مهناز مقدسي

از نوشته‌ات لذت بردم. پيشنهاد مي‌كنم هر كس در حد توان خود اين داستان را دنبال كند و تا جايي كه مي‌تواند دربارة ياقوت اطلاعات جمع كند. شايد با كنار هم قرار دادن اطلاعات بشود مطالب تازه‌اي دربارة او پيدا كرد و شايد هم تاريخي از تولد يا فوت او كه در آن روز به ياد او كاري فرهنگي ترتيب دهيم. ممنون

لئا

وقتی حتی درختان تنومند خ ولیعصر ما را یاد آور زیبایی و قدمت آن نمی‌شوند و با شنیدن میدان فردوسی یادbrt و ترافیک میفتیم باز شنیدن داستان یاقوت دلنشین است کاش در گوشه میدان ماکت عکسی اش را می‌شد زد.

رامک

دبیرستان که بودم شنیدم رمانی با همین مضمون نوشته شده. چیزی یادم نیست جر اینکه نام نویسنده اش سینا بود. دنبال کتاب گشتم آن زمان ولی پیدایش نکردم

اکرم

مهناز جان عزیز و مهربان هرجا که باشد شخصیت ویراستارانه و مولفانه‌اش چنان متمایز است که اگر امضا هم نکند خواهید فهمید!! نمونه‌اش همین پیشنهادهای کاملا عالمانه درباره یاقوت. رئیس جان مدخلش را بنویسم؟!

دینا

خیلی زیبا بود، مصاحبه ی بهنود را دارید؟

پروانه

کیف کردم از این متن و یادآوری قشنگتون, با اینکه من این بانو را هرگز ندیدم ولی داستانشو از والدین و اقوامم شنیده بودم . می دونستم سالها از آخرین باری که این خانم دیده شده گذشته ولی هر بار که از این میدون میگذشتم چشمم اطراف این میدون می گشت برای... این روزا همه چی خیلی عوض شده . مردم بی رحم شدن , عشقها کمرنگ و روابط مادی . شاید شنیدن این قصه ها باعث بشه به یه چیزایی بیشتر فکر کنیم.

من مدتهاست دنبال زندگی یا سراغی از این زن عاشق میگردم. چندی قبل نمایشنامه "تاریخ نانبشته سه زن" در آلمان به روی صحنه رفته که قسمتی از آن به زندگی این زن میپردازد.میتونید راهنماییهای بیشتری از زندگی ایشون داشته باشید؟

هوشنگ مانی

فقط یک سئوال . چرا در متن شما نامی از کسی که این فرصت را برای ما ایجاد کرد که یاد زن سرخ پوش باشیم نیاوردید. او که هنوز زنده است مسعود بهنود. حتی بچه هائی که کلیپ تهیه کردند و بقیه هم نتوانستند چون صدایش هست یادی از بهنود کرده اند اما شما نه. چرا