عبدالحسین آذرنگ

اگر حتی نکته‌ی کوچک بکری از کسی می‌شنید، هرگز وانمود نمی‌کرد که قبلاً ‌آن را می‌دانسته یا به آن فکر کرده و برایش جوابی دارد. برعکس، با تحسین می‌شنید و از گوینده تشکر می‌کرد. از آن طرف، خود نیز دانش خود را صمیمانه در میان می‌نهاد و چون شمعی به‌خاطر آرمان‌های والای فرهنگی‌اش برای دیگران می‌سوخت.

معلمی کم‌نظیر است. با شاگردان خود جز به احترام رفتار نمی‌کند و هرگز نشنیده‌ام که، به‌رغم صراحت لهجه‌اش، کسی از دانش‌جویان خود را رنجانده باشد.

هرآن‌چه بدان اعتقاد دارد به زبان می‌آورَد و هرآنچه می‌گوید بدان رفتار می‌کند. دیرآشناست و دیرپا، پُرکار است و درست‌کار. در تمام عمرم، کم‌تر آدمی به شرافت عبدالحسین آذرنگ دیده‌ام. مردی به معنای حقیقی مَرد. افسوس که شاید بسیاری از شاگردانش ندانند، پشت این صخره‌ی سترگ معرفت، دریایی از وارستگی و شرافت موج می‌زند.

همیشه آموخته‌ایم یا برای مردگان به ستایش قلم زنیم یا برای زندگان و جشن‌نامه‌‌هاشان. اما می‌خواهم بی علتی، فقط به شکرانه‌ی دیدن دوباره‌اش، در ستایشش بنویسم.

هرگز از مهربانی‌اش طلبی نداشته‌ام و هرگز به من لطفی بیش از آنچه به دیگران داشته نداشته؛ به‌خصوص در روزگاری که سعایت «دِمنه‌‌»های فرهنگی دوستی‌های اهل قلم را از آن هم که هست شکننده‌تر می‌کند.

شاید هرگز این متن را نخوانَد و اگر هم بخوانَد...   نه. من برای او نمی‌نویسم. برای نسل تازه‌نفسی می‌نویسم که شاگردان امروز اویند و می‌خواهم آنان بدانند که، در این روزگار نامردمی، هنوز مردانی هستند که معنای حرمت مردانگی‌اند.

/ 4 نظر / 11 بازدید
اکرم

یک: اینهمه مرد و مردانگی و حرمت مردانگی نشان از ذهن مردسالار شما دارد هومن جان! دو: آقای آذرنگ البته که باسواد و مهربان و ... همه اینها که فرمودی هستند اما اضافه می کنم که بسیار تندخو و کم حوصله هم هستند و به آسانی صدایشان را بالا می برند و دانشجو را می رنجانند. می توانید از دانشجویان همین کلاس اخیر بپرسید که همه متفقا می‌گویند: پرخاشگر است و توهین می کند اما آدم بسیار خوبی است! سه: من هم ایشان را دوست دارم و خدماتشان را به زبان فارسی ارج می‌نهم و اگر توفیق باشد قرار است در یکی از کلاسهای ایشان حاضر شوم و البته درس گرفته‌ام که سرکلاسشان فقط گوش بدهم و سکوت کنم تا تندی نبینم! و دل‌شکسته نشوم و ...

محمدرضا سهرابی

استاد آذرنگ از نوادر است. درود بر ایشان و درود بر شما از یادآوری و قدردانیتان.

رژینا بیات

سلام من از شاگردان بسیار کوچک این مرد بزرگ بودم. فقط یک درس: تاریخ . اما همان دو واحد و به همان ساعتها جزو افتخارات بی نظیر زندگی من است. من پایان نامه با ایشان داشتم . بعد از دفاع یه روز خواستم ببینمشون اجازه نداد. گفت زمان برای صحبتهای شما ندارم. کجا تند خویی؟ کجا نامهربانی؟ ایشان وقتی از بالا می بینند دانشجویان چقدر وقت تلف شده دارند و چقدر کار می توانند بکنند و نمی کنند آره ممکن است پرخاش هم بکنند. قدر ایشان را بدانیم. آرزوی من این است که بعد از 10 سال حداقل یادشون بیاید که با ایشان چند صباحی سر پایان نامه ارتباط داشتم. به امید روزی که ایشان رو ببینم .... کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی 91/1/7