شعر امروز و مردم امروز

اما امروز شعری برای بیان احساسات و عواطف ایرانیان امروز نمی‌یابیم: وقتی فیش برق و گاز و آب به در خانه می‌آید و اجاره‌بها را هم که به آن‌ها اضافه کنی و مابقی حقوقت فقط در حد زنده‌ماندن است، وقتی راننده کرایه‌ای که حقش نیست از تو مطالبه می‌کند و با او بحث می‌کنی و ناچار کرایه‌ی زور را می‌پردازی، شعری نیست که آن لحظه با خودت بخوانی و آرامت کند.

وقتی سوار مترو می‌شوی و بوی تن بغل‌دستی حالت را به هم می‌زند و در آن وضعیتِ کنسروشده نمی‌توانی حتی سرت را برگردانی، وقتی هم‌ساختمانیِ محترم، برای پنهان‌کردن دود و دم خود، پیازداغ درست می‌کند یا دنبه می‌سوزانَد و بویش همه‌ی ساختمان را می‌گیرد، وقتی برای کاری به اداره‌ای دولتی می‌روی و آن که باید باشد تا مرحله‌ای از کارَت با امضای او طی شود همان روز به مرخصی رفته و کسی دیگر هم حاضر نیست کار او را انجام دهد، وقتی مأمور ملبسْ خلاف دیگران را نمی‌بیند یا با گرفتن هدیه‌ای نمی‌خواهد ببیند و تو می‌بینی و باید تحمل کنی، شعری نیست که آن لحظه با خودت بخوانی و آرام شوی.

وقتی حق و نوبت و اضافه‌کار و حق‌التدریس و حق‌الزحمه‌ی تو را به‌راحتی، با اندکی زبان‌بازی، می‌خورند، سطرهای کدام شعر است که با خواندن آن خود را تسلی می‌دهی؟

شعر امروز، شعر دو دهه‌ی اخیر، بیانگر عواطف و حالات مردم امروز نیست. انگار شعر امروز برای مردم نیست، برای شاعران دیگر است که در محافلی برای هم بخوانند. شعر امروز برای مردم امروز نیست. همین که شاعری شعر خود را در شب شعری در پاریس بخوانَد کافی است که در شعر امروز گردن بیفرازد و دیگر مأنوس‌بودن مردم معاصرش با شعر او اهمیتی ندارد.

بیست سال پیش داریوش آشوری در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت شعر در ایران به پایان رسیده است و دیگر شعر بازگوی عواطف و احساسات ایرانیان نیست. بماند که این حرف از آن زمان بر خیلی‌ها گران آمده است، ولی درستی آن، مثل بسیاری دیگر از حرف‌های آشوری، اثبات شد. آنچه بیش‌تر می‌نماید بیگانگی شاعران امروز از مردم امروز، به‌ویژه آدم‌های کوچه و بازار است. هدیه‌ای که شعر مشروطه به ما داد خیلی زود گمش کردیم.

/ 6 نظر / 17 بازدید
درخت ابدی

جریانی رو که زمان مشروطیت داشتیم فراموش کن که امروز سالگرد غم‌انگیزش بود. بذار یه سوال اساسی‌تر بپرسیم: کدوم عمل روزمره‌ی ما با فرهنگ نسبتی داره که به شعرش فکر کنیم؟

صفوی منش

سالروز بعضی اتفاقها را نه می‌توان به کسی تسلیت گفت، نه تبریک. گویی فقط بهانه‌اند برای اندیشیدن. به گمانم مشروطه هم از این دست است؛ لااقل برای ما که مسئولیت(!) خرج بودجۀ سازمانی را نداریم و برگزاری همایشی این فرصت اندیشیدن را از ما نمی‌گیرد. از چند سال بعد از مشروطه، سالی یک سؤال هم که پرسیده باشیم، خود، باید کتابی شده باشد... اما کم کم باید نوشتن جلد دوم این کتاب را هم آغاز کرد: کتاب پاسخ‌ها. نامش را هم از دکتر شریعتی قرض بگیریم و بگذاریم: "چه باید کرد؟". اگر مسئولیت مدخل جواب این سؤال به حق شما، که "چرا هدیه‌ای که شعر مشروطه به ما داد خیلی زود گمش کردیم؟" با خودتان بود، چه می نوشتید؟

محمودرضا

استاد عزیزم، من هم مدت ها است به این مسئله فکر می کنم و خود را این گونه قانع می سازم که شاید استعدادها متوجه سایر هنرها نظیر موسیقی و سینما شده، واقعا من در دهه های هفتاد و هشتاد شمسی شعر خوب فارسی ندیده ام، جز اندکی که سروده ی شاعران نسل قبل بوده (که آنها هم درخشش شعرهای دهه های سی و چهل و پنجاهشان را نداشته) - راستی می شود شاعرانی همانندشاملو، فروغ، اخوان، آزاد، آتشی، رحمانی، کدکنی و سپانلو دوباره پدید آیند؟ سپاس از نوشته ی خوبتان

اکرم

به نظر می‌رسد که این گسست نه فقط میان شعر و جامعه بلکه میان تمام هنرها و مردم وجود دارد. آیا بین نقاشی/ فیلم/ موسیقی/ خطاطی ... و مردم پیوندی هست؟ نمی دانم شاید اساسا این توقع بجا نباشد که بخواهیم هنر بیانگر دردهای روزمره مردم باشد. شاید اساسا کار هنر و به‌ویژه شعر و موسیقی کار دیگری باشد. نمی دانم.

دمادم

ضیاء موحد در جایی گفته شاعری دو جنبه دارد: وجه جن زدگی و وجه آگاهی یا اندیشه. در شعر امروز ایران روز به روز وجه جن زدگی (یا همان ناخودآگاه)کم و کمتر می شود و شاعر بیشتر شعر را می‌سازد. من می‌گویم در این ساختن دیگر اندیشه هم دخالت ندارد، چون ما ایرانی‌ها خیلی وقت است که اندیشیدن را فراموش کرده‌ایم چه در شعر و چه در داستان . برای همین شعر و داستان از زندگی‌مان رخت بر بسته. اخوان ثالث سنتی ترین شاعر نوگرای ما شیفته زبان راحت و ساده‌ی این شعر شده: سال بد سال باد سال شک سال اشک سال اشک پوری سال خون مرتضا

سید جمال طباطبایی

سلام دیگر.... ممنون از مطالب خوبت مرا یاد شعر سلطان شاعران مشروطه انداختی که جه با صفا بیغش وبی.......تعارف حرف میزد ایرج را میگویم که می گفت در تجدیدوتجدد وا شد ادبیات شلم شوربا شد ..... می کنم قافیه ها را پس وپیش تا شوم نابغه دوره خویش...دوران متحول شده بله و کاری نمیتوان کرد