کاروَند

(پاتوق اهل قلم)

خردنامه‌ی پارسایان

از این به بعد، هر هفته یک کتاب هم معرفی خواهم کرد.

خردنامه‌ی پارسایان (داستان‌های شاه‌نامه‌ی فردوسی به نثر)، تألیف ماگالی تودوآ ـ محمدکاظم یوسف‌پور، انتشارات داتشگاه گیلان)

در میان کتاب‌هایی که روایت منثور قصه‌های شاه‌نامه‌ی فردوسی است، کتاب خردنامه‌ی پارسایان را بیش از دیگر کتاب‌های می‌پسندم و همواره آن را به دوستان و کسانی که بدون مراجعه به متن اصلی می‌خواهند داستان‌های شاه‌نامه را بخوانند پیش‌نهاد کرده‌ام. در این کتاب، داستان‌های شاه‌نامه خلاصه شده، ولی نه از آن خلاصه‌های دیمی تکه‌پاره که یک‌شبه می‌شود نوشت و در آن‌ها بخش‌هایی از قسمت‌های اصلی داستان را حذف کرده‌اند و بخش‌های جنبی را آورده‌اند؛ بلکه با روشی علمی و منطقی خط سیر داستان کاملاً بیان شده و تلخیص داستان‌ها هم به این ترتیب بوده که از روایت‌های فرعی و گفت‌وگوها کم شده ولی به خود داستان لطمه نخورده است. به همین سبب، با خواندن این کتاب، همه‌ی داستان‌های شاه‌نامه را می‌تواند خواند. زبان این کتاب نیز ساده و روان و خواندنی است. مؤلف محترم گرجستانی کتاب سال‌ها پیش متن ویس و رامین فخرالدین اسعد گرگانی را تصحیح کرده که بنیاد فرهنگ ایران آن را به چاپ رسانده است. همان‌طور که احتمالاً‌ می‌دانید، گرجی‌ها شاه‌نامه و تاریخ و فرهنگ ایران باستان را دوست دارند و بخشی از تاریخ خود را در سرگذشت ایران جست‌وجو می‌کنند.

در یک کلام، اگر از خواندن خود شاه‌نامه می‌ترسید یا وقت خواندن همه‌ی آن را ندارید این کتاب را حتماً بخوانید. مطمئنم که با خواندن این کتاب، شوق بیش‌تری برای خواندن خود شاه‌نامه پیدا می‌کنید.

  
نویسنده : هومن عباسپور ; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۸ امرداد ۱۳۸٩